Ve středu začíná anketa hlasováním o výrobek či zařízení, při kterých je nutná speciální technologie či pracovní postup. Některé z těchto produktů jsou známé po celém světě, další jsou svým způsobem výjimečným českým vynálezem, přesto nejsou tolik známé. V nabídce je i řada potravinářských výrobků, které během několika let získaly na oblibě.

Do ankety se dostaly návrhy nominované čtenáři Novinek, které redakce uznala, že splňují zadaná kritéria, jsou tedy typicky českým výrobkem a ve světě se jen těžko hledá podobný, případně jde o výrobek s dlouhou tradicí.

Remoska:

Elektrická pečící mísa. Remoska se vyrábí již od roku 1957, patří mezi české patenty, které jsou celosvětově známé. Jde o nádobu s horním víkem, ve kterém je okénko. Slouží jako trouba a pekáč zároveň.

Kondomy Primeros:

Kondomy vyrábí česká firma Vulkán. Jejich histori sahá již do konce 19. století, kdy se v hospodě na kovárně sešel továrník Hurling s kamarádem Hammenem (ze Saska) a založili Česko-Saskou továrnu na gumové zboží v Hrádku nad Nisou. V současnosti převzala výrobu kondomů od firmy Vulkan skupina soukromých německých investorů, vedená společností CPR GmbH.

Skleněný pilník:

Patent J. Blažka z Poděbrad. Jak Novinkám potvrdili prodejci, je o tento český výrobek skutečně velký zájem.

Tramvaj Škoda 14T:

Tramvaj z výroby plzeňského Škoda Holding. Vzhled byl navržen ve spolupráci se studiem Porsche Design. Interiér pro Dopravní podnik hlavního města Prahy získal ocenění Vynikající výrobek roku 2007 udělovaný Design centrem České republiky. Tramvaj je plně bezbariérová.

Tatra 815 a další modely:

Tatra patří mezi nákladní auta pro provoz v náročném terénu. Na trh byla 815 uveden po absolvování jízdních zkoušek na zkušebním polygonu závodu Tatra a na ruské Sibiři v těžkých terénních i klimatických podmínkách v roce 1983.

Trhavina Semtex:

Jedná seo plastickou trhavinu. Byl vyvinut v 50. letech 20. století v tehdejším Československu ve VCHZ Synthesia (v současnosti Explosia), která začala vyrábět v 60. letech. Je známý pro svou popularitu mezi teroristy díky své špatné zjistitelnosti.

Kontaktní čočky:

Slouží ke korekci optických vad zraku. Vynálezcem moderních kontaktních čoček je český vědec Otto Wichterle.

Škoda Fabia a Octavia:

Česká automobilka Škoda Auto vyrábí druhé generace modelů Fabia a Octavia a stále má s nimi drtivou převahu na našem trhu. Automobily jsou osazovány motory z koncernu VW, ke kterému automobilka patří. Na modelech se především oceňují jejich podvozky a nabídka prostoru. Oblíbené jsou velmi i verze kombi, jenž nabízejí objemy zavazadelníků 480 resp. 580 l.

Jawa 350:

Jawa je nejstarší fungující česká firma zabývající se výrobou motocyklů už od roku 1929. Nejznámější z výroby závodu jsou Jawa 50 Pionýr, Jawa 500 OHC, Jawa 250 a série motocyklů Jawa 350, jejíž prodej v ČR byl ukončen v roce 2006. V současnosti se snaží konkurovat značkám jako Honda, Suzuki, Yamaha.

Pasivní radiolokátor Věra:

Pasivní sledovací systém Věra je výrobek pardubické společnosti ERA. Jelikož sama nevysílá signály jako klasické radary, ale pouze je přijímá a zpracovává, velmi obtížně se odhaluje a dokáže objevit přítomnost cizího radaru.

Krbová kamna s vložkou Corona:

Jedná se o krbová kamna s vložkou a výměníkem. Díky tomu se převádí 75 procent tepla do vody, takže lze jedním zdrojem vytápět celý dům.

Vodní filtry Dionela:

Filtry vyrábí společnost Aqua Aurea. Dokáže odstranit z vody dusičnany a vyrobit z běžně používané vody i vodu kojeneckou, tedy nezávadnou.

Sirky ze Sušice:

Nejznámějším výrobcem zápalek u nás je SOLO Sušice. Ty produkuje zápalky již od první poloviny 19. století. Téměř 85 % současné prodejní kapacity zápalek je exportováno na světové trhy. Kromě Evropy i na Blízký východ a samozřejmě i do zámoří kam patří země Afriky, Ameriky, Latinské Ameriky a země Karibské oblasti.