„Dnes opět koruna předstihla chilské peso a izraelský šekel a stala se nejvíce posilující měnou světa v letošním roce. Od počátku roku posílila vůči euru o šest procent. Proti dolaru pak o 7,8 procenta,“ řekl Novinkám analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

Průměrné roční posílení k euru bylo v tomto desetiletí doposud 3,3 procenta. "Letošní růst tedy snese přídavná jména jako drsný, razantní až šokující," soudí Michl.

Zlevní dovolené

Koruna v posledních týdnech posiluje takřka neuvěřitelným tempem. Jen během uplynulého týdne přidala vůči euru zhruba o padesát haléřů a přiblížila se 25 korunám za jedno euro. Od začátku roku se dere na přední místa mezi nejvíce posilující měny světa. V lednu byla první, před několika dny mezi pěticí nejlepších a v pátek opět dosáhla na světový prim.

 foto: Novinky/Ondřej Lazar Krynek
Navíc vůči dolaru ve čtvrtek poprvé v historii klesla pod 17 korun za dolar. To má pozitivní dopad například na ceny benzínu či na zahraniční zájezdy. Při nákupu jazykových pobytů delších než dva týdny tak lze ušetřit i několik tisíc korun.

„Ano naše letní dovolená v zahraničí může být nejvýhodnější v historii. Ale nezapomínejme na exportéry. Dříve silnou korunu kompenzoval nárůst zakázek v západní Evropě. Teď je ale riziko silné koruny a poklesu zahraničních zakázek. A to je problém a velké riziko pro české podniky,“ komentoval analytik.

Zatím se prý vůbec nedá odhadnout, jak se koruna bude dále vyvíjet. „V minulosti ale bylo obvyklé, že po takovém posílení se dostavila na určitou dobu korekce. Pak bude ten správný čas pro vývozce se znovu zajistit,“ uzavřel Michl.