„Koruna neposiluje na základě žádných domácích zpráv, ale díky pokračujícímu pozitivnímu sentimentu. Dobrá nálada ve středoevropském regionu se udržuje,“ komentoval analytik společnosti Citco Tomáš Volf.

Česká měna začal bořit řadu rekordů již na podzim loňského roku. Svůj běh udržela a dlouhodobě posiluje opět od Nového roku. Již na začátku ledna byla koruna nejvíce posilující měnou světa. Na záda ji šlapalo chilské peso.

"Aktuálně je koruna mezi pěti nejvíce posilujícími měnami světa v letošním roce. Těsně před námi jsou měny Izraele, Chile a Kolumbie,“ uvedl Michl.

 foto: Novinky/Ondřej Lazar Krynek

Podle něj až na maďarský forint posiluje celá střední Evropa. Spekuluje se o dalším růstu úrokových sazeb u nás a naopak jejich pokles v USA a eurozóně. „Shrnuto podtrženo, investice do měn střední Evropy jsou teď in. Pokud se podíváme na zhodnocení měny vůči euru za posledních 12 měsíců tak je to 10 procent. A to již snese nálepku drsné posílení,“ uzavřel analytik.

Posilování však přináší i svá značná úskalí. Pro exportéry to spolu s rizikem poklesem zakázek díky zpomalení euroóny není dobrá zpráva.