Tržby z průmyslové výroby ve stálých cenách se v květnu meziročně zvýšily o 8,6 procenta, v běžných cenách byl jejich nárůst 10,9 procenta.

Průměrný počet zaměstnanců v průmyslu se v květnu meziročně zvýšil o 2,1 procenta, firmy tak zaměstnaly zhruba 24 000 nových pracovníků. Nejvíce jich nově přijaly v produkci pryžových a plastových výrobků.

Analytici jsou zklamaní

Podle analytika Aleše Michla z Raiffeisenbank je to letos poprvé, kdy výsledek nebyl dvojciferný. Nicméně stále platí, že průmysl roste takřka třikrát rychleji než je průměr v Evropské unii. "Dlouhodobý průměrný růst průmyslu v květnu je 7,1 procenta, dostali jsme se tedy na normál," dodává Michl s tím, že letošní růst průmyslu by měl být celkově okolo 10 procent, v roce 2006 to bylo 11,2 procenta.

"Přestože je pro nás květnový výsledek průmyslové výroby zklamáním, pozitivem je, že i nadále se daří především exportním odvětvím. Tržby z přímého vývozu průmyslových podniků se v květnu zvýšil reálně o 12 procent," říká Jan Vejmělek z Komerční banky.

Vezeme se na vlně EU

Mezi nejzajímavější aspekty květnové bilance průmyslu je analýza zakázek, protože přibývají kontrakty s unijními partnery. "Vyděláváme tak na růstu Evropské unie. Meziročně stouply nové zakázky se zahraničím o 10,1 procenta," uzavírá Michl.