"Česká ekonomika má za sebou dva nejlepší roky v historii s růstem o 6,1 procenta. Číslo ze čtvrtého čtvrtletí nicméně potvrzuje, že je již za vrcholem. Nacházíme se ve fázi stabilizace růstu kolem 5 procent," uvedl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl. Za klíčové faktory růstu označil spotřebu domácností, z dlouhodobějšího pohledu pak investice a stabilní inflaci.

"Porovnáme-li se s průměrnou vyspělostí letos rozšířené EU, jsme na 79 procentech. Při růstu našeho HDP na hlavu nejméně o 3,5 procenta dosáhneme průměrné vyspělosti unie do roku 2017," dodal Michl. 

Růst HDP v dalších zemích EU (v %)
Slovensko 8,3
ČR 6,1
Polsko 5,8
Maďarsko 3,9
Německo 2,7
zdroj: ČSÚ

ČSÚ: struktura růstu se výrazně změnila

Podle ČSÚ je sice rekordní tempo růstu HDP stejné jako v roce 2005, jeho struktura se ale výrazně změnila. "Zatímco v roce 2005 mělo klíčovou roli v ekonomickém růstu výrazné zlepšení exportní výkonnosti ekonomiky, v právě uplynulém roce to naopak byly výdaje na konečnou spotřebu a tvorba hrubého kapitálu," stojí ve zprávě ČSÚ.

Výdaje domácností na spotřebu vzrostly reálně o 4,6 procenta, v běžných cenách o sedm procent, přitom hrubé disponibilní důchody se loni zvýšily jen o 5,8 procenta.

Tvorba hrubého fixního kapitálu byla meziročně vyšší reálně o 7,3 procenta, nejrychleji rostly investice do dopravních prostředků o 25,1 procenta a do strojů a zařízení o 8,5 procenta.

Na nabídkové straně ekonomiky se v rámci zpracovatelského průmyslu, který vzrostl o 14,3 procenta, nejdynamičtěji rozvíjela výroba motorových vozidel, výroba strojů a zařízení či výroba plastových a pryžových výrobků.

.: Vývoj HDP v kvartálním zobrazení. Kliknutím na graf jej zvětšíte do původní velikosti. Grafika: ČTK

Česká národní banka odhadovala tempo růstu HDP za rok 2006 v rozmezí 5,8 až 6,6 procenta.

OECD počítá pro ČR s růstem 4,8 procenta za rok 2006, pro letošek pak 4,6 procenta. [celá zpráva]