"Posilování koruny ovlivňuje situace na eurodolarovém trhu, o dolar je menší zájem, a investoři tak hledají jiné trhy pro svoje investice. Konkrétní posílení koruny k jednomu dni má tak spíše příčinu v psychologii zahraničních investorů, kteří investují do regionu střední Evropy a do ČR tak teče kapitál, " řekla Novinkám analytička společnosti Next Finance Markéta Šichtařová.

Když investoři očekávají oslabení dolaru, nakupují spíše korunu než euro, je to pro ně výhodnější, a to vede k posilování koruny.

"Dnešnímu posílení koruny nepřikládám velký význam, koruna díky spekulacím ještě v blízkých dnech zřejmě posílí, do konce roku se určitě ještě jednou vrátí nad hranici 28,00 Kč za euro. Na konci roku předpokládám kurz 27,90 Kč /EUR, " dodala Šichtařová.

"Mezi dlouhodobé důvody proč koruna posiluje patří příliv zahraničních investic, přebytek obchodní bilance a růst ekonomiky. K posílení koruny také přispívají spekulace o vstupu koruny do eurozóny, " komentovala Šichtařová.

Riziko veřejných financí

"Vidím jediné riziko k oslabení měny a tím jsou nezodpovědné veřejné finance a následné snížení ratingu ČR. Koruna je pro Českou národní banku signálem k odložení dalšího růstu sazeb na příští rok," řekl analytik Raiffeisenbank Aleš Michl.

"Historického maxima v pondělí nedosáhla jen česká koruna, ale např. i slovenská koruna. Ta je přitom v očích mnoha hráčů ještě atraktivnější, protože Slovensko má na rozdíl od České republiky stále ještě velké šance na přijetí eura v tomto desetiletí, " uvedl analytik společnosti Next Finance Vladimír Pikora.

K posílení přispěl i minulý týden zveřejněný údaj o zahraničním obchodu, který dosáhl v září přebytku 7,5 miliardy korun. [celá zpráva]

Silná koruna zlevňuje zahraniční zájezdy a dovážené zboží z USA nebo z jiných dolarových trhů, například z Číny. Na druhou stranu ale dělá problémy exportérům, kteří za své vyvezené zboží dostávají méně peněz, takže jim klesají zisky. "Velcí vývozci se s kurzovými ztrátami musí vyrovnat vyšší produktivitou práce. Očekávám, že i proto budou letošní mzdová vyjednávání velmi tvrdá," dodal Michl.

Naposledy byla koruna na rekordních úrovních letos v srpnu, kdy dosáhla k euru hranice 27,96 Kč/EUR. [celá zpráva]