Hlavní obsah
Na letní čas se naladíme opět poslední březnovou neděli. Foto: Profimedia.cz

Změna času: Kdy a proč se střídá zimní a letní čas?

Jako každý rok nás na konci března čeká změna času ze zimního na letní. Kdy přesně to bude?

Na letní čas se naladíme opět poslední březnovou neděli. Foto: Profimedia.cz
Změna času: Kdy a proč se střídá zimní a letní čas?

Změna na letní čas nás čeká opět poslední březnovou neděli, v roce 2021 tedy 28. března, kdy se časomíra posune ze dvou na tři hodiny. Zpět na zimní čas přetočíme hodiny 31. října, kdy se ve tři hodiny ráno posunou o hodinu dozadu.

Většina počítačů a mobilních telefonů se přenastaví automaticky, ručně bude potřeba přeřídit například hodiny na elektrických spotřebičích či v autě.

Změna času v roce 2022

K přechodu na letní čas dojde 27. března 2022 ze 2:00 na 3:00, zimní čas nastane 30. října 2022, kdy se posune ze 3:00 na 2:00 hodiny.

Zrušení změny času

Politici v Evropském parlamentu se dohodli, že střídání letního a zimního času bude trvat jen do roku 2021, kdy k němu dojde 28. března a 31. října. Jednotlivé členské země si pak samy určí, zda zachovají zimní, nebo letní čas.

Střídání letního a zimního času

V zimních měsících roku se používá čas posunutý zpět oproti běžnému pásmovému času. Zimní čas je čas standardní (středoevropský čas – SEČ).

Na letní čas (středoevropský letní čas – SELČ), který byl zaveden v mnoha zemích v prví polovině 20. století za účelem energetických úspor, což ale následné zkoumání nepotvrdilo, přechází dosud většina Evropy včetně Česka s výjimkou Islandu, Ruska, Běloruska, části Grónska, norských ostrovů Jan Mayen a Špicberků.

Podle pravidel EU přechod nastává ve všech časových pásmech současně, tedy poslední neděli v březnu nebo říjnu. V USA a Kanadě letní čas začíná druhou neděli v březnu, zimní čas první neděli v listopadu. Některé části Kanady letní čas vůbec nepoužívají.

Letní čas je záležitostí zemí mírného pásu. V tropickém pásu se délka dne v létě od délky zimního dne neliší natolik, aby mělo zavedení letního času smysl. Obdobně v polárních oblastech.

Státy na jižní polokouli mají léto v době, kdy je na severní polokouli zima, tudíž i letní čas tam oproti severní polokouli platí v opačné části roku.

Historie

Letní čas byl poprvé zaveden za první světové války v roce 1916, a to hned v řadě evropských zemí, například v Německu, Rakousko-Uhersku a Velké Británii. Po několika pokusech a verzích se pak střídání času ustálilo v různých zemích až v průběhu let. Každoroční letní čas byl v Československu zaveden v roce 1979.

Proč máme letní a zimní čas

Proč byl zaveden letní čas? Důvodem bylo prodloužení dne pro běžné denní lidské aktivity, aby se nemuselo svítit umělým světlem a ušetřila se tak energie. To ale vychází ze sto let starých předpokladů. Současní energetici tvrdí, že změna času nemá na spotřebu elektrické energie prakticky žádný vliv.

Letní čas má pozitivní vliv na psychiku i biologický rytmus člověka, ale samotný posun času se projevuje negativně. Statistiky dokazují, že krátce po změně času vždy přibývá dopravních nehod.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků