Hlavní obsah

Žižkovská věž je podle turistů druhou nejošklivější stavbou světa

Televizní věž na pražském Žižkově je druhou nejošklivější stavbou na světě. Vyplývá to z hodnocení webu VirtualTourist, který výroční žebříček deseti architektonických "katastrof" sestavil. Ošklivější je prý jen budova Morrisova mechanického divadla v americkém Baltimoru.

Žižkovská věž je podle turistů druhou nejošklivější stavbou světa

V desítce budov "hyzdících i ta nejkrásnější města" obsadila třetí místo budova The Beehive v novozélandské metropoli Welligtonu. Na čtvrtém místě je populární výstavní palác Centre Pompidou v Paříži a pětici uzavírá náměstí Federace v australském Melbourne.

Foto: Vladimír Dušánek, Novinky

Podle doprovodného textu, který zveřejnila agentura Reuters, by ošklivost žižkovské televizní věže stačila sama o sobě, aby působila jako pěst mezi oči, kvůli sochám batolat od umělce Davida Černého však nad ní člověk může jen kroutit hlavou.

Takzvaný The Beehive v novozélandském Wellingtonu

Foto: Profimedia.cz

V pořadí druhý výroční žebříček sestavili návštěvníci a editoři webu, na kterém lidé zveřejňují své dojmy z turistických destinací po celém světě.

Morrisovo mechanické divadlo v americkém Baltimoru

Foto: Profimedia.cz

"Mnoho z těchto budov je hřejivých méně než kostka ledu a některé ani nevypadají dokončeně. V každém případě jsou zajímavým námětem debaty," řekl dle Reuters hlavní manažer VirtualTourist Giampiero Ambrosi o desítce, kde evropské stavby "zastupuje" kromě v Prahy a Paříže ještě budova Národní knihovny v kosovské Prištině.

Vysílač nad pražským Žižkovem se začal stavět před 24 lety na místě někdejšího židovského hřbitova. Zprovozněn byl v roce 1992. Sochy batolat výtvarníka Davida Černého se na více než dvousetmetrovém tubusu, přezdívaném Kosmická raketa, Jakešův prst nebo Bižakova jehla, objevily před devíti lety.

Seznam nejošklivějších staveb světa podle Virtual Tourist
1. Morrisovo mechanické divadlo v Baltimoru (USA)
2. Žižkovská televizní věž v Praze (ČR)
3. The Beehive ve Wellingtonu (Nový Zéland)
4. Centrum Pompidou v Paříži (Francie)
5. Náměstí federace v Melbourne (Austrálie)
6. Ústředí Petrobras v Riu de Janeiro (Brazílie)
7. Markel v Richmondu (USA)
8. Krystal Michael Lee-Chin v Torontu (Kanada)
9. Národní knihovna v Prištině (Kosovo)
10. Hotel Ryugyong v Pchjongjangu (Severní Korea)

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků