Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Gleb Garanich, Reuters

Chladný bude celý květen, předpovídají meteorologové

Po nynějším teplém víkendu se ochladí, teploty budou v příštím týdnu stoupat v průměru jen ke 14 stupňům Celsia. Má také nadprůměrně pršet. V dalších třech týdnech by mělo být opět tepleji a srážek ubude. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který v pátek zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).

Ilustrační foto Foto: Gleb Garanich, Reuters
Chladný bude celý květen, předpovídají meteorologové

"Teplotně bude první týden (od 11. 5.) předpovědi silně podprůměrný, další tři týdny předpovědi průměrné až mírně podprůměrné," uvedli meteorologové.

Týdenní průměry nejvyšších denních teplot by se měly po polovině května pohybovat kolem 20 stupňů Celsia.

"Srážkově bude první týden předpovědi nadprůměrný, další tři týdny předpokládáme průměrné," doplnil ČHMÚ. Průměrný úhrn srážek pro následující čtyři týdny je 70 milimetrů. Podle záznamů vedených od roku 1951 zatím nejméně napršelo v roce 1979, kdy meteorologové naměřili 31 litrů na metr čtvereční. Nejvíce srážek spadlo v roce 1965 s úhrnem 143 milimetrů.

Průměrná teplota pro období od 11. května do 7. června je 14,9 stupně Celsia. Nejtepleji bylo v roce 1979, kdy průměr činil 18,8 stupně Celsia. Zatím nejnižší průměr 10,6 stupně meteorologové zaznamenali v roce 1962.

Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.

Dlouhodobou předpověď najdete na Počasí od Seznamu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků