Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky

Žena dostane odměnu za nalezené historické mince

Žena, která na čerstvě zorané louce nedaleko obce Plchůvky na Orlickoústecku našla letos na jaře historické mince a okamžitě informovala Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě, zná výši své odměny. Bude to něco málo přes deset tisíc korun. Vyzvednuto bylo nakonec 461 mincí z let 1471–1616.

Ilustrační foto Foto: Ondřej Kořínek, Novinky
Žena dostane odměnu za nalezené historické mince

Nález vyhodnotili odborníci, radní Pardubického kraje pak schválili ženě odpovídající nálezné.

„Nálezkyně se zachovala příkladně, díky ní mohli archeologové místo dohledat a všechny mince šetrně vyzvednout. Jejich kulturně historická cena byla ve znaleckém posudku Národního muzea ohodnocena částkou 892 500 korun. Nálezné bylo stanoveno v maximální výši podle obsahu stříbra a zlata v mincích na 10 200 korun,“ řekl náměstek hejtmana Roman Línek (KDU-ČSL).

Regionální muzeum ve Vysokém Mýtě počítá s představením tohoto pokladu veřejnosti nejprve během Muzejní noci a pak bude patřit do nově budované stálé expozice o historii Vysokého Mýta.

Podstatně lépe pochodil nálezce bronzového vědra starého tři tisíce let. Nádobu našel před dvěma lety u Kladiny na Pardubicku. Rada Pardubického kraje mu schválila odměnu 340 500 korun, což je deset procent historiky stanovené hodnoty mimořádného nálezu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků