Hlavní obsah
Slávka Peroutková na fotografii z roku 2005 Foto: Michal Doležal, ČTK

Zemřela Slávka Peroutková, třetí žena Ferdinanda Peroutky

Novinářka Slávka Peroutková zemřela v neděli ve věku 94 let. Byla třetí ženou spisovatele, dramatika a publicisty Ferdinanda Peroutky. O svém muži napsala knihu a také stála u zrodu prestižního novinářského ocenění Cena Ferdinanda Peroutky. O jejím úmrtí informovala Terezie Kaslová, vnučka Ferdinanda Peroutky.

Slávka Peroutková na fotografii z roku 2005 Foto: Michal Doležal, ČTK
Zemřela Slávka Peroutková, třetí žena Ferdinanda Peroutky

Slávka Peroutková, za svobodna Fenclová, se narodila 9. listopadu 1922 v Trutnově. Pocházela z pražské podnikatelské rodiny Fenclových, její strýc Antonín například provozoval slavnou Smíchovskou arénu.

Po druhé světové válce se seznámila s novinářem Ferdinandem Peroutkou a v roce 1948 za ním s velkými peripetiemi emigrovala do Londýna a následně do USA. V roce 1955, po smrti druhé Peroutkovy ženy, se stala jeho ženou třetí. Pracovala jako písařka, hlasatelka a občas jako rozhlasová herečka v Rádiu Svobodná Evropa.

Martin Groman hlásí, že dnes zemřela Slávka Peroutková (nar. 1922), třetí žena Ferdinanda Peroutky. Do poslední chvíle,...

Zveřejnil(a) Pavel Kosatík dne 13. srpen 2017

Do Českosloveska se vrátila po revoluci v roce 1989.

Slávka Peroutková se významně podílela na vzniku Peroutkovy expozice v Památníku Karla Čapka ve Strži. V polovině 90. let stála u vzniku Ceny Ferdinanda Peroutky, která oceňuje práci českých novinářů.

O svém muži napsala knihu Muž přítomnosti, která nejprve vyšla u Škvoreckých ve vydavatelství Sixty Eight Publishers a v roce 1995 v Nakladatelství Lidové noviny pod názvem Deníky, dopisy, vzpomínky.

V roce 2005 vyšly její paměti pod názvem Třetí ženou svého muže - Třiatřicet let s Ferdinandem Peroutkou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků