Hlavní obsah

Zemřel nejstarší pilot legendární 311. bombardovací perutě Petr Uruba

V neděli ráno zemřel ve věku 92 let nejstarší žijící pilot legendární 311. československé bombardovací perutě plukovník Petr Uruba. Informoval o tom mluvčí Ústavu pro studium totalitních režimů Jiří Reichl.

Zemřel nejstarší pilot legendární 311. bombardovací perutě Petr Uruba

Plukovník Uruba se narodil v roce 1916. V roce 1935 dobrovolně vstoupil do československé armády a o dva roky později ukončil výcvik bombardovacího letce. Po Mnichovu se dobrovolně připojil k zahraničnímu odboji v Polsku.

Přes Francii se dostal do Velké Británie, kde byl u založení 311. bombardovací perutě. Po sestřelení byl více než čtyři roky v německých zajateckých táborech. V roce 1944 byl odsouzen k trestu smrti, byl však před jeho vykonáním osvobozen.

Po únoru 1948 byl vyhozen z armády, vystěhován z bytu v Olomouci a nuceně musel žít ve své rodné obci Rusava na Kroměřížsku pod dohledem komunistické Státní bezpečnosti. Při jednom z pravidelných výslechů byl zmlácen.

:. Svobodník letectva Petr UrubaFoto: Archiv Ladislava Kudrny, Ústav pro studium totalitních režimů

Až do roku 1963 pracoval bývalý kapitán letectva, který ovládal pět světových jazyků, v nekvalifikovaných dělnických profesích. V průběhu šedesátých let se dočkal částečné rehabilitace a byl povolán do armády, ze které však musel záhy po normalizaci odejít.

Po pádu totalitního režimu v listopadu 1989 byl Petr Uruba rehabilitován a povýšen do hodnosti plukovníka letectva. Završením jeho válečné kariéry bylo vyznamenání Řádem rytíře Čestné legie, který v roce 2006 převzal z rukou francouzského prezidenta Jacquesa Chiraka.

"Bez nadsázky můžeme konstatovat, že prožil všechny klíčové okamžiky československých moderních dějin," zhodnotil Urubův život Reichl.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků