Hlavní obsah
Josef Plocek na archivním snímku při přebírání vyznamenání od prezidenta Václava Klause. Foto: Petr Horník, Právo

Zemřel Josef Plocek, z něhož komunisté udělali „vatikánského špiona“

Ve věku 94 let zemřel bývalý politický vězeň Josef Plocek, který se postavil nacistické i komunistické totalitě. V roce 2012 mu tehdejší prezident Václav Klaus udělil Řád Tomáše Garrigua Masaryka za zásluhy o rozvoj demokracie a lidských práv.

Josef Plocek na archivním snímku při přebírání vyznamenání od prezidenta Václava Klause. Foto: Petr Horník, Právo
Zemřel Josef Plocek, z něhož komunisté udělali „vatikánského špiona“

Poslední rozloučení se uskuteční příští středu na hřbitově v Praze-Ďáblicích. Informoval o tom v pátek na Facebooku pražský zastupitel a člen KDU-ČSL Jan Wolf, který rovněž zveřejnil Plockovo parte. Upozornil na to server Blesk.cz.

„Před několika dny nás předešel na věčnost náš milý bratr, celoživotní lidovec, politický vězeň z 50. let a občan Prahy 1 JUDr. Josef Plocek,“ uvedl Wolf.

Bohužel život na zemi je konečný a tak nás před několika dny předešel na věčnost náš milý bratr, celoživotní lidovec,...

Zveřejnil(a) Jan Wolf dne Pátek 3. ledna 2020

Plocek se narodil 8. března 1925 v Praze. Během německé okupace jej vyloučili z gymnázia, mimo jiné za členství v katolické sportovní organizaci Orel. V srpnu 1951 jej za spolupráci na odeslání dopisu o tehdejším stavu českého náboženského a církevního života do Vatikánu Státní soud v Praze odsoudil ve vykonstruovaném procesu jako „vatikánského špiona“ ke 13 letům odnětí svobody.

V lágrech na Slavkovsku, Jáchymovsku a Příbramsku včetně práce v uranových dolech strávil devět let. V roce 1960 ho na základě amnestie propustili. I poté byl nucen žít pod trvalým dohledem komunistické Státní bezpečnosti a byl všemožně pronásledován. Pracoval v manuálních profesích, později získal místo právníka na pražském arcibiskupství.

Roku 1988 vydal v samizdatu publikaci Poměr mezi církví a státem. Byl aktivním členem Konfederace politických vězňů a Společnosti pro církevní právo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků