Hlavní obsah
Jiří Rückl Foto: Profimedia.cz

Zemřel bývalý senátor a majitel nižborské sklárny Jiří Rückl

V nedožitých 77 letech zemřel v pondělí 11. září bývalý senátor a podnikatel Jiří Rückl, který v roce 1992 obnovil slavnou rodinnou tradici nižborských skláren. Sklárna Rückl Crystal v minulosti vyráběla mimo jiné filmové ceny Český lev. Pohřeb měl v úterý v rodinném kruhu, potvrdila Českému rozhlasu manželka Jana Rücklová.

Jiří Rückl Foto: Profimedia.cz
Zemřel bývalý senátor a majitel nižborské sklárny Jiří Rückl

Rückl, který se narodil 20. října 1940 v Nižboru, pocházel z rodiny se sklářskou tradicí. Absolvent Průmyslové školy sklářské a Vysoké školy ekonomické v pracovní kariéře úročil rodinné zkušenosti, když pracoval ve Výzkumném ústavu technického skla, později jako technik ve společnosti Sklounion Teplice.

V roce 1992 v rámci privatizačního projektu koupil sklárnu Nižbor u Berouna a obnovil tradiční firmu Antonín Rückl a synové, která byla později přejmenována na Rückl Crystal.

Ve sklárně vedle běžných výrobků vznikaly například sošky Českých lvů, cena Ferdinanda Peroutky nebo takzvané Křišťálové oko pro vítěze soutěže Czech Press Photo. Sklo od nižborských sklářů se dostalo k papeži Janu Pavlu II., anglické královně Alžbětě II. nebo bývalému americkému prezidentovi Billu Clintonovi.

V roce 2015 na sebe ale firma podala insolvenční návrh. Novým majitelem nižborské sklárny se tak v roce 2016 stala společnost BVY Czech podnikatele Martina Wichterleho.

Jiří Rückl byl také v letech 1996 až 2004 senátorem, nejprve zvolený za ODA, později za Čtyřkoalici. V Senátu se věnoval činnosti ve výboru pro hospodářství, zemědělství a dopravu. V letech 1996 až 1998 zastával funkci místopředsedy senátorského klubu ODA. Ve volbách 2004 mandát neobhajoval z rodinných a podnikatelských důvodů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků