Hlavní obsah
Ivan Trojan, nejúspěšnější herec v dějinách Českých lvů Foto: Falcon

Český lev

Český lev je filmová cena, která vznikla roku 1993. Vítězové v mnoha kategoriích každý rok dostávají křišťálovou sošku lva. Roku 2013 bylo označení Český lev zrušeno kvůli rozporům organizátorů, ale po měsících dohadů se nakonec vrátilo.

Ivan Trojan, nejúspěšnější herec v dějinách Českých lvů Foto: Falcon
Český lev

Český lev se kromě nejsledovanějších kategorií, jako jsou herecké výkony, režie a film roku, uděluje například také za kameru, střih, zvuk či hudbu. Kategorie nejlepší výtvarný počin byla od roku 2014 rozdělena na tři - nejlepší filmová scénografie, nejlepší kostýmy a nejlepší masky. Cenu filmových kritiků a teoretiků nahradily samostatné Ceny české filmové kritiky.

Symbolicky prvním vítězem Českých lvů je populární tvůrce tragikomedií Jan Hřebejk. Nejlepším filmem roku se staly jeho snímky Šakalí léta, Musíme si pomáhat i Horem pádem. Jeho největší hit Pelíšky však tuto cenu nedostal. Tři sošky Českého lva si odnesl i režisér Petr Zelenka za snímky Knoflíkáři, Rok ďábla a Karamazovi.

Ve filmu Želary hráli hlavní role Aňa Geislerová a György Cserhalmi

Foto: Falcon

Nejúspěšnější herečkou v historii cen je Anna Geislerová s pěti Českými lvy (Nevinnost, Želary, Štěstí, Kráska v nesnázích, Návrat Idiota) a nejúspěšnějším hercem Ivan Trojan (Díra u Hanušovic, Ve stínu, Václav, Jedna ruka netleská, Smradi, Musím tě svést).

V již zrušené ceně Plyšový lev za nejhorší film roku bodoval nejčastěji Zdeněk Troška (Kameňák, Kameňák 2, Kameňák 3).

Režisér Jan Hřebejk.

Foto: Právo - Jan Handrejch

Od počátku se o organizaci Českých lvů a slavnostních večerů staral hlavně producent a režisér Petr Vachler. Filmy byly hodnoceny na základě hlasování ustálené poroty, kde zasedají jak někteří filmaři a herci, tak kritici - členové České filmové a televizní akademie (ČFTA).

Petr Vachler při natáčení

Foto: Kinobox.cz

Slavnostní večery organizované Petrem Vachlerem byly často kritizovány pro nehumornost či přímo trapnost. Napětí mezi Vachlerem a ČFTA vyvrcholilo v roce 2013. Vachler, který si nechal zapsat ochrannou známku Český lev na své jméno, odmítl její prodej ČFTA za deset milionů korun, načež ČFTA prohlásila, že považuje jednání za ukončené a ceny už se nebudou jmenovat Český lev.

Vachler 3. června 2013 rezignoval na svou funkci ředitele ČFTA. Brzy poté byl zrušen také nominační večer, který byl v médiích opakovaně kritizován jako mimořádně zbytečný pořad.

V lednu 2014 ČFTA oznámila, že se s Vachlerem dohodla a ceny se budou udělovat nadále jako Český lev. Sám Vachler už je pořádat nebude.

Od roku 2015 se udělují ceny za televizní tvorbu, a to ve třech kategoriích. V prvním kole doporučí televizní provozovatelé do hlasování několik svých televizních počinů. V druhém kole o vítězích hlasují akademici ČFTA. Nominace a následně i ceny jsou udělovány v kategoriích nejlepší televizní film nebo minisérie, nejlepší dramatický televizní seriál a nejlepší dokumentární televizní film nebo seriál.

FILMY ROKU

1993: Šakalí léta (Jan Hřebejk)

1994: Díky za každé nové ráno (Milan Šteindler)

1995: Zahrada (Martin Šulík)

1996: Kolja (Jan Svěrák)

1997: Knoflíkáři (Petr Zelenka)

1998: Je třeba zabít Sekala (Vladimír Michálek)

1999: Návrat idiota (Saša Gedeon)

2000: Musíme si pomáhat (Jan Hřebejk)

2001: Otesánek (Jan Švankmajer)

2002: Rok Ďábla (Petr Zelenka)

2003: Nuda v Brně (Vladimír Morávek)

2004: Horem Pádem (Jan Hřebejk)

2005: Štěstí (Bohdan Sláma)

2006: Obsluhoval jsem anglického krále (Jiří Menzel)

2007: Tajnosti (Alice Nellis)

2008: Karamazovi (Petr Zelenka)

2009: Protektor (Marek Najbrt)

2010: Pouta (Radim Špaček)

2011: Poupata (Zdeněk Jiráský)

2012: Ve stínu (David Ondříček)

2013: Hořící keř (Agnisezka Hollandová)

2014: Cesta ven (Petr Václav)

2015: Kobry a užovky (Jan Prušinovský)

2016: Masaryk (Julius Ševčík)

2017: Bába z ledu (Bohdan Sláma)

2018: Všechno bude (Olmo Omerzu)


yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků