Hlavní obsah
 

Zemana na Sněžce vypískali, poutníci se ho zastali

Pískotem píšťalek a křikem „Miloši Zemane, vás tady nechceme“ vítala v sobotu v poledne skupina demonstrantů na vrcholu Sněžky prezidenta, který tam přijel autem. Nesouhlas s překvapivou protestní akcí naopak vyjádřila řada poutníků včetně starosty Pece pod Sněžkou Alana Tomáška (ODS).

 
Zemana na Sněžce vypískali, poutníci se ho zastali

„Miloši Zemane, nechceme vás tady. Krkonoše vás nevolily. Krkonoše vás nemají rádi,“ vykřikovala do pískotu skupina aktivistů zorganizovaných přírodovědcem a bývalým zaměstnancem Krkonošského národního parku Pavlem Klimešem.

„Za koho mluvíš?! Mluv ze sebe. Nám tady nevadí,“ reagovali ostatní incidentem rozladění účastníci letošní Svatovavřinecké pouti. Hlavu státu se spolu s ochrankou a několika rozhorlenými poutníky snažil bránit vlastní hrudí i jeden z blízkých Klausových spolupracovníků.

Miloš Zeman na Sněžce

Foto: Vladislav Prouza, Právo

Aktivisté svůj odpor vysvětlovali slovy: „Tohle byla vždy náboženská pouť, kde se střetávali v dobrém obyčejní lidé. Za totality za to byli mnozí perzekvovaní. Nechceme, aby tady jakýkoliv papaláši sbírali před volbami politické body.”

Papalášem měli na mysli Zemana. „Klause považujeme za jednoho z poutníků, jelikož už od novodobého začátku Svatovavřinecké pouti v roce 1996 chodil vždy společně s ostatními poutníky na vrchol Sněžky pěšky,“ vysvětlil rozdíl Klimeš, jemuž vadí i Zemanův pohled na sudetské Němce: „Nesouhlasíme se Zemanovými všeobecně známými názory na naše sousedy sudetské Němce.”

Nesouhlas s překvapivou protestní akcí dal najevo i starosta Pece pod Sněžkou Alan Tomášek (ODS): „Ctím názor jednotlivce, ale v tomto případě něco podobného nebylo přinejmenším namístě. Takhle by lidé jednat neměli, zvlášť když Miloš Zeman byl zvolen většinou v demokratických volbách.“

Klaus a Zeman na Sněžce

Foto: Josef Vostárek, ČTK

Demonstrantům odpovídali poutníci, kteří na Sněžku vystoupili společně se Zemanovým předchůdcem Václavem Klausem slovy „Mluvte za sebe, nám tady nevadí“.

Klaus ani Zeman vystoupení protestní skupiny nekomentovali a odešli na mši celebrovanou kardinálem Dominikem Dukou.

Zeman se v sobotu odpoledne na Sněžce vyjádřil také k současné politické situaci. Přislíbil, že nebude zbytečně odkládat rozhodnutí o rozpuštění Poslanecké sněmovny. [celá zpráva]

„K rozpuštění sněmovny ještě nedošlo, a pokud k tomu dojde, tak jsem vždy říkal, že jediná cesta, jak dojít ke svobodným volbám, je úřednická vláda. Což se splnilo a nemám důvod zbytečně odkládat vyhlášení o rozpuštění poslanecké sněmovny,“ řekl Zeman.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků