Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Zeman: Zdanění církevních restitucí podepíšu

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek v rozhovoru pro TV Barrandov ujistil, že podepíše zákon o zdanění náhrad za církevní restituce, který schválila Sněmovna a přehlasovala tak Senát. Domnívá se, že Ústavní soud, u kterého si na zákon hodlají stěžovat senátoři, normu posoudí až po příštích volbách do Poslanecké sněmovny.

Prezident Miloš Zeman Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Zeman: Zdanění církevních restitucí podepíšu

Zeman uvedl, že zpočátku neměl na otázku zdaňování náhrad za církevní restituce vyhraněný názor.

„Zpočátku jsem byl naprosto neutrální, ale jak jezdím po krajích a setkávám se se starosty, tak velká řada z nich si mě stěžovala, že církve podaly tzv. určovací žalobu a že se domáhají i majetku, za který dostaly předtím finanční náhrady. Já oceňuji, že Česká biskupská konference zrušila tyto žaloby u krajů. Ale u měst a obcí ne,“ sdělil prezident.

„Lze očekávat, že u měst a obcí jich bude více než u krajů. Mě to rozzlobilo, protože je to nedodržení smlouvy. Pan kardinál mě říkal, že to někdy žalují řády a že na řády nemá přímý dosah, já se v církevní hierarchii nevyznám, tak to nechci komentovat. Ale z mé strany to rozhodnutí podepsat tento zákon je motivován přesně tímto důvodem,“ řekl.

Senátoři označili zdanění náhrad za církevní restituce za protiústavní. Napadnout chtějí nyní zákon u Ústavního soudu.

„Ústavní žaloba při nevýkonnosti Ústavního soudu může trvat dlouho. U soudce (Jana) Filipa leží dva roky moje stížnost na Lex Babiš,“ poznamenal k tomu Zeman s tím, že na normu by mohlo u soudu dojít až po příštích volbách do Sněmovny.

Anketa
Souhlasíte se zdaněním náhrad za církevní restituce?
Ano
62.7 %
Ne
37.3 %
Celkem hlasovalo 3879 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků