Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman zahájil ve čtvrtek 41. ročník agrosalonu Země živitelka. Foto: Pavel Orholz, Právo

Zeman vyhlásil válku zahraničním obchodním řetězcům

Válku zahraničním obchodním řetězcům vyhlásil ve čtvrtek prezident Miloš Zeman při zahájení agrosalónu Země Živitelka v Českých Budějovicích. Nelíbí se mu jejich prodejní politika a lobboval za vytvoření národního řetězce, který by podporoval domácí odbyt. Slova chvály měl Zeman pro současný kabinet za opatření, která v oblasti zemědělství provedl. Zmínil především dva kroky, a to levnější „zelenou” naftu pro zemědělce a podporu pěstování brambor.

Prezident Miloš Zeman zahájil ve čtvrtek 41. ročník agrosalonu Země živitelka. Foto: Pavel Orholz, Právo
Zeman vyhlásil válku zahraničním obchodním řetězcům

„Myslím si, že se podařily minimálně dvě věci. Zemědělcům byla vrácena zelená nafta, kterou předminulá vláda zrušila v rámci omezujících opatření zaměřených prakticky vůči každému odvětví národního hospodářství. Myslím si, že je to logické, protože zemědělské stroje jezdí po silnicích minimálně, nezatěžují tak dopravní infrastrukturu a je jenom spravedlivé, že tu naftu mají levnější,“ prohlásil Zeman.

Dále zmínil, že ministerstvo po dlouhé době podporuje i pěstitele brambor. „Na Vysočině se plocha, kde se pěstují brambory, snížila o devadesát procent a celostátně o osmdesát procent. Myslím si, že je to ostuda. Chtěl bych proto poděkovat panu ministrovi zemědělství za to, že zjednal nápravu,“ konstatoval Zeman.

Dovážet egyptské brambory z Nilu, který se podle něho stal do jisté míry stokou, znamená určitá zdravotní rizika, zatímco brambory z Vysočiny i odjinud jsou daleko kvalitnější.

Chybí silný národní řetězec, míní prezident

Zeman zopakoval i myšlenku národního řetězce, který by měl být podporován i kvůli vysokým maržím nadnárodních řetězců. „Pan ministr zemědělství vyhlásil v jednom rozhovoru válku obchodním řetězcům. Já bych se svojí pomocnou divizí k této válce rád připojil,” řekl Zeman.

Připomněl, že u rohlíku byla v těchto řetězcích zisková marže před patnácti lety kolem patnácti procent. „Dnes je 63 procent a totéž se v bledě modrém týká i ostatních komodit. A to do toho nepočítám ještě zápisné, regálné, nepočítám do toho další omezení, kterému jsou vystaveni jak zemědělci, tak potravináři v prvovýrobě,“ upozornil prezident.

Všude v okolních státech jsou podle jeho slov národní řetězce, které podporují domácí odbyt. „U nás je jeden jediný takový domácí řetězec, a to Coop, bývalá Jednota, a já bych si přál, aby válka proti obchodním řetězcům a proti neuvěřitelně vysokým ziskům těchto řetězců skončila úspěšně. Tedy tak, aby se tento zisk rozumně přerozdělil mezi zemědělské prvovýrobce, potravináře a obchodníky,“ doplnil Zeman.

Obrana proti dumpingovým cenám

K myšlence podpory domácího zboží se připojil i prezident agrární a potravinářské komory Miroslav Toman, který žádal po ministerstvu zemědělství, aby v době ruských sankcí zesílilo kontroly dovezených potravin, aby se na trh nedostaly s dumpingovými cenami.

„Dovolil bych si vyzvat ministerstvo zemědělství a vládu ČR k zesíleným kontrolám dovozového zboží, nejen kvality, ale i cen, aby nedocházelo k dumpingu. Zároveň vyzývám ministra a vládu, aby bojovali o kompenzace pro české zemědělce a zpracovatele,“ je přesvědčený Toman.

Úroda může být rekordní, věří ministr

Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) uvedl, že letošní hospodářský rok může být  pro zemědělce jedinečný. I když zbývá sklidit ještě 12 procent ploch obilovin, výnosy budou nejspíše rekordní.

„Na jaře se hovořilo o suchu, ale já jsem říkal, mějme chladnou hlavu. Nyní se blížíme k devadesáti procentům sklizených ploch. Výnosy mohou být opravdu rekordní. U řepky to bude rekord v historii České republiky a u obilovin k tomu máme nakročeno. Otázka bude v oblasti vývoje cen, kdy začínají klesat. Nicméně spousta zemědělců dokázala už úrodu prodat za pevnou cenu,“ poznamenal Jurečka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků