Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Milan Malíček, Právo

Zeman ve středu rozdá vyznamenání, o seznamu oceněných začíná být jasno

Zatímco o některých osobnostech, které ve středu dostanou od prezidenta Miloše Zemana na Pražském hradě vyznamenání už je jasno, další, o jejichž ocenění se spekulovalo, pozvánku na ceremoniál nedostali. Podle ČTK je to například etnograf Miloslav Stingl, horolezec Radek Jaroš či zakladatel Svazu PTP (pomocných technických praporů) Zdeněk Geist. Oceněn nebude ani advokát a disident Stanislav Devátý či dirigent Jan Maria Dobrodinský.

Prezident Miloš Zeman Foto: Milan Malíček, Právo
Zeman ve středu rozdá vyznamenání, o seznamu oceněných začíná být jasno

Některá jména z letošních oceněných už dříve prozradil při různých příležitostech sám prezident. Například v dubnu při návštěvě Karlovarského kraje uvedl, že udělí medaili Za hrdinství in memoriam studentu Petru Vejvodovi, který loni přišel o život, když bránil spolužačku před útokem psychicky nemocné ženy ve škole ve Žďáru nad Sázavou.

Jméno čerstvého viceprezidenta týmu Juventus Turín Pavla Nedvěda odtajnil prezident začátkem září, když s držitelem Zlatého míče letěl do Číny. Vyznamenání dostane i zpěvák Václav Neckář a zakladatel babyboxů Ludvík Hess. [celá zpráva]

Tento měsíc Zeman avizoval, že udělí vyznamenání manželce zesnulého novináře Jiřího Pelikána herečce Jitce Frantové. Řád Tomáše Garrigua Masaryka in memoriam dostane František Kriegel, jenž v roce 1968 jako jediný nepodepsal Moskevský protokol, jenž legitimizoval srpnovou okupaci.

In memoriam by měli být zřejmě vyznamenáni i novinář a někdejší korespondent ČTK v Itálii Karel Weirich, jenž za války zachránil asi dvě stovky Židů, či ministr kultury a divadelník Pavel Dostál.

Navrhli vědce i stíhací eso bitvy o Británii

Z kulturních osobností se hovoří jako o pravděpodobných kandidátech například o herečce Libuši Šafránkové, sochaři a medailérovi Zdeňku Kolářském, ocenění by mohl získat i spisovatel Petr Hora Hořejš, autor historického cyklu Toulky českou minulostí.
Ze sportovců jsou mezi kandidáty například bývalá koulařka Helena Fibingerová či Miroslav Kváč, trenér atletky Jarmily Kratochvílové. Sportovkyně už dostala od Zemana medaili Za zásluhy před dvěma lety.

Poslanci v červenci nominovali na státní vyznamenání například pilota Josefa Františka, válečného veterána Františka Bindera či onkoložku Jitku Abrahámovou. Senát navrhl kupříkladu kardiologa Jana Pirka, imunoložku Blanku Říhovou, profesora radiotechniky Františka Vejražku či experta na ústavní právo Václava Pavlíčka.

Kontroverzní laureáti i odmítnutý řád

Zeman předá letos státní vyznamenání 28. října potřetí. Oba předchozí roky vzbudil výběrem některých laureátů kontroverze. Například loni bylo hojně kritizováno udělení medaile Za zásluhy režisérům Filipu Renčovi a Robertu Sedláčkovi. Na protest proti tomu vrátil medaili Za zásluhy z roku 2002 režisér Jan Němec. Před dvěma lety vyvolal Zeman negativní ohlasy udělením medailí Františku Čubovi, jenž vedl za bývalého režimu zemědělské družstvo Slušovice, a Miroslavu Grégrovi, ministrovi průmyslu v někdejší Zemanově vládě.

V roce 2013 poprvé kandidáty nenavrhla Konfederace politických vězňů kvůli Zemanově postoji ke komunismu a týž rok odmítl přijmout státní vyznamenání hudebník Vladimír Mišík.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků