Hlavní obsah
Ludvík Hess Foto: Petr Hloušek, Právo

Zeman ocení zakladatele babyboxů Ludvíka Hesse

Prezident Miloš Zeman s největší pravděpodobností udělí 28. října státní vyznamenání zakladateli babyboxů Ludvíku Hessovi. Vyplývá to z prezidentova nedělního rozhovoru pro blesk.tv. Uvedl ještě, že ocení doyena českých novinářů, jméno ovšem neprozradil. Svůj letošní projev chce Zeman pojmout jako představení vyznamenaných osobností, bude proto mluvit o jejich životech.

Ludvík Hess Foto: Petr Hloušek, Právo
Zeman ocení zakladatele babyboxů Ludvíka Hesse

Zeman už dříve potvrdil, že na Pražský hrad si ve středu pro státní vyznamenání přijde někdejší fotbalový reprezentant Pavel Nedvěd či herečka Jitka Frantová - Pelikánová, manželka zesnulého novináře a politika Jiřího Pelikána.

Rovněž je známo, že Medaili za hrdinství in memoriam dostane student Petr Vejvoda, který loni přišel o život, když bránil spolužačku před útokem psychicky nemocné ženy ve škole ve Žďáru nad Sázavou. Řád Tomáše Garrigua Masaryka obdrží František Kriegel, jenž v roce 1968 jako jediný odmítl podepsat Moskevský protokol, který legitimizoval srpnovou okupací.

Babyboxy umístěné vesměs v nemocnicích už zachránily hodně přes 100 dětí. Lidé, kteří je do babyboxů odkládají, mají zaručenou anonymitu. Podle zastánců schránek by jinak některé děti nemusely přežít.

Proti babyboxům se ale v roce 2011 postavil Výbor OSN pro práva dítěte, podle nějž odporují pěti článkům Úmluvy o právech dítěte, například právu na jméno, totožnost, státní příslušnost a možnost znát své rodiče.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků