Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Petr Hloušek, Právo

Zeman udělil milost onkologicky nemocnému vězni

Prezident Miloš Zeman se rozhodl udělit milost vězni s onkologickým onemocněním, který byl potrestán za zneužití pravomoci a přijetí úplatku. V úterý to oznámil hradní mluvčí Jiří Ovčáček.

Prezident Miloš Zeman Foto: Petr Hloušek, Právo
Zeman udělil milost onkologicky nemocnému vězni

„Prezident republiky přihlédl k tomu, že omilostněný se řadu let léčí s onkologickým onemocněním, které vyžaduje dlouhodobou a vysoce specializovanou péči na odborném lékařském pracovišti,” uvedl Ovčáček.

Vězeň si odpykával trest za zneužití pravomoci úřední osoby, maření výkonu úředního rozhodnutí a přijetí úplatku.

Recidiva je podle Hradu vyloučena

„Omilostněný, který se těchto činů dopustil pouze jedním skutkem, dosud vedl bezúhonný a společnosti prospěšný život. Vzhledem k tomu, že omilostněný již nezastává veřejnou funkci, je recidiva obdobného skutku vyloučena,” prohlásil Hrad.

Prezident prý za této situace nepovažuje za smysluplné trvat na výkonu zbytku trestu. Svým „humanitárním gestem” prý chce omilostněnému umožnit napřít veškeré své síly na boj se život ohrožující nemocí.

Podnět k posouzení žádosti o milost podle Hradu prezidentovi předložil ministr spravedlnosti Jan Kněžínek.

Desátá milost

Udělení milosti ze strany prezidenta je desáté v řadě. Dříve Zeman omilostnil například dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka, který si odpykával doživotní trest vězení.

Když se Zeman ujímal v roce 2013 prezidentského úřadu, řekl tehdy, že milosti nebude udělovat vůbec, s výjimkou striktně humanitárních případů, kdy omilostněného ohrožuje jeho nemoc na životě, má domácí zázemí, které ho může přijmout, a současně se nedopustil závažného trestného činu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků