Hlavní obsah
Volební model 1. kola prezidentské volby v lednu 2012 Foto: David Ryneš, Novinky

Zeman těsně před volbami vévodí žebříčku prezidentských kandidátů

Podpora prezidentského kandidáta Miloše Zemana několik dní před volbami sílí. V lednovém průzkumu ppm factum mu dala hlas čtvrtina lidí, Jan Fischer získal o pět procentních bodů nižší podporu (20,1 procenta). „Podpora Miloše Zemana je od prosince stabilní, podpora Jana Fischera již delší dobu klesá,“ zhodnotili výsledky šetření jeho autoři.

Volební model 1. kola prezidentské volby v lednu 2012 Foto: David Ryneš, Novinky
Zeman těsně před volbami vévodí žebříčku prezidentských kandidátů

S odstupem téměř deseti procentních bodů se za Fischerem umístil Vladimír Franz (11,4 procenta), těsně za ním skončil Karel Schwarzenberg (11 procent). Jen nepatrně méně dotázaných podpořilo Jiřího Dienstbiera (10,6 procenta). Přemysl Sobotka by získal hlas 7,1 procenta voličů.

Pořadí prezidentských kandidátů podle lednového průzkumu ppm factum (v procentech)
Miloš Zeman
25,1
Jan Fischer
20,1
Vladimír Franz
11,4
Karel Schwarzenberg
11
Jiří Dienstbier
10,6
Přemysl Sobotka
7,1
Jana Bobošíková
5,6
Zuzana Roithová
4,6
Táňa Fischerová
4,6

Na chvostu žebříčku se umístilo ženské trio. Janu Bobošíkovou by volilo 5,6 procenta voličů, zatímco Zuzanu Roithovou a Táňu Fischerovou by za prezidentku chtělo shodně 4,6 procenta lidí.

„Z aktuálního výzkumu vyplývá, že na konci prvního lednového týdne by se přímé volby prezidenta ČR zúčastnilo 69,3 procenta oprávněných voličů, což signalizuje poměrně vysokou volební účast v porovnání s ostatními druhy voleb,“ shrnula agentura.

Průzkum společnosti ppm factum probíhal během prvních šesti lednových dní. Zúčastnilo se ho přes 900 oprávněných voličů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků