Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo

Zeman se sejde s velvyslancem USA

Prezident Miloš Zeman přijal pozvání amerického velvyslance Stephena Kinga ke slavnostnímu obědu 28. srpna u příležitosti 100. výročí vzniku Československa. Schůzka symbolicky připomene roli Spojených států při vzniku republiky. Zeman bude s velvyslancem mluvit i o aktuálních tématech česko-amerických vztahů, uvedl v tiskové zprávě Pražský hrad.

Prezident Miloš Zeman Foto: Jan Handrejch, Právo
Zeman se sejde s velvyslancem USA

„Půjde o výjimečné a mimořádné společenské setkání s velvyslancem akreditovaným v České republice. Prezident republiky jím symbolicky ocení roli Spojených států při vzniku samostatného Československa, které si v letošním roce připomínáme. Nezávislá Československá republika by nikdy nevznikla bez přispění USA a prezidenta (Woodrowa) Wilsona, jenž ambice středoevropských národů podpořil,” uvedl Hrad.

Nový americký velvyslanec Stephen King

Foto: U.S. Embassy Prague, Právo

Wilson v lednu 1918 předložil program 14 bodů, který dal základ uspořádání Evropy po první světové válce. Mezi body patřilo právo jednotlivých národů na sebeurčení, což posloužilo i jako základ pro rozpad Rakousko-Uherska a vytvoření samostatného Československa.

„Kromě symboliky se bude na setkání hovořit o aktuálních mezinárodních tématech i bilaterálních záležitostech. Prezident republiky věnuje pozornost zejména možnostem a perspektivám ekonomické spolupráce mezi Českou republikou a USA,” uvedl rovněž Hrad k plánovanému setkání.

Schůzka se uskuteční v úterý ve 13:00 v rezidenci amerického velvyslance.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků