Hlavní obsah
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský Foto: Petr Horník, Právo

Nepleťte se do politiky, vzkázal Zeman Rychetskému po výroku o pohřbu Chramostové

Prezident Miloš Zeman řekl, že by se předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský neměl plést do politiky a raději se věnovat práci u ÚS. Práci v něm prý zanedbává. V rozhovoru pro Frekvenci 1 tím reagoval na Rychetského slova, že by si Vlasta Chramostová zasloužila pohřeb se státními poctami.

Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský Foto: Petr Horník, Právo
Nepleťte se do politiky, vzkázal Zeman Rychetskému po výroku o pohřbu Chramostové

„Pavel Rychetský se v poslední době plete do politiky, aniž by k tomu byl kompetentní a na druhé straně zanedbává práci pro Ústavní soud, což mohu doložit tím, že v ÚS leží už tři roky ústavní stížnost prezidenta republiky a dosud není vyřízena,” řekl Zeman.

V roce 2017 Zeman u ÚS napadl zákon o střetu zájmů, tzv. lex Babiš. Zřejmě na něj prezident narážel. Už dříve si totiž stěžoval, že jeho stížnost na ÚS stále leží.

Zeman v neděli Rychetskému doporučil, aby „se nepletl do politiky a věnoval se Ústavnímu soudu.” K vyjádřením ohledně pohřbů se státními poctami je prý kompetentní ministr kultury Lubomír Zaorálek. Ten v neděli Právu potvrdil, že Chramostová pohřeb se stáními poctami mít bude. Uskuteční se 14. října v Národní divadle.

Na ÚS chybí soudce

S Rychetským měl Zeman dříve přátelské vztahy. Ovšem před volbou prezidenta vystoupil předseda ÚS s kritikou hlavy státu a především Zemanových spolupracovníků. Oba muži se stýkají již jen formálně. Rychetský, který byl několikrát ministrem spravedlnosti Zemana kritizoval například při jeho otálení s odvoláním ministra kultury Antonína Staňka.

Generální sekretář soudu Vlastimil Göttinger už dříve řekl, že na ÚS se hromadí únava, protože stále není vybrán nástupce soudce Jana Musila, který odešel, a soudci jsou přetížení. Nového soudce musí navrhnout právě Miloš Zeman. Ten přišel na jaře se jménem Aleše Gerlocha, toho ale odmítl Senát. Další jméno Zeman zatím nenavrhnul.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků