Hlavní obsah
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) Foto: Kateřina Šulová, ČTK

Zeman: Proti odvolání Arenbergera bych nic neměl

Prezident Miloš Zeman v neděli uvedl, že by neměl nic proti tomu, aby byl ze své funkce odvolán současný minisitr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO). Podle něj je to ale kompetence premiéra Andreje Babiše (ANO), do které nechce zasahovat.

Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) Foto: Kateřina Šulová, ČTK
Zeman: Proti odvolání Arenbergera bych nic neměl

„(Odvolání) je kompetence předsedy vlády, který má svaté právo ministra obvolat. Pokud by tak v případě ministra Arenbergera učinil, tak bych neměl nic proti tomu,” řekl prezident.

„Sám na to ale naléhat nebudu, nechci zasahovat premiérovi do kompetence,“ doplnil Zeman.

Arenberger se ocitl pod tlakem kvůli oznámení o majetku, v němž uvedl desítky nemovitostí, jež dříve nepřiznával, i kvůli informaci o pronájmu jedné ze svých nemovitostí Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Objekt nemocnici pronajal v roce 2013. Nemocnici vedl od října 2019, předtím v ní byl náměstkem ředitele.

„Arenbergovi bych dal šanci, aby věci vysvětlil. Ale i pro mě je to velmi podezřelé,“ uvedl Zeman.

„Představa, že vlastním asi 60 či 70 nemovitostí, překračuje můj rozum. Já vlastním jenom kousek tvrze na Vysočině,“ dodal.

Babiše by nechal dovládnout  

Prezident se také vyjádřil k možnému vyslovení nedůvěry vládě. Hlasování chce v červnu ve Sněmovně vyvolat koalice Spolu a Piráti a hnutí STAN.

Zeman v rozhovoru potvrdil, že by nechal v takovém případě do voleb dovládnout v demisi vládu premiéra Babiše, pokládá to za nejlogičtější řešení.

„Já řekl i při jednání s opozičními předáky, že by se měli víc soustředit na kampaň a předvést své programy a kandidáty a nedělat takové vylomeniny, jako je hlasování o nedůvěře," prohlásil prezident.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků