Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Roman Vondrouš, ČTK

Zeman připomněl v souvislosti s děním na Ukrajině bombardování Jugoslávie

Prezident Miloš Zeman v úterý okomentoval vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina, jenž označil akci Rusů na Ukrajině za humanitární misi. Zeman použil přirovnání k bombardování Jugoslávie v 90. letech, kdy se také mluvilo o humanitární misi, a výsledkem bylo krveprolití. Na adresu chystaných sankcí poznamenal, že k ničemu nevedou.

Prezident Miloš Zeman Foto: Roman Vondrouš, ČTK
Zeman připomněl v souvislosti s děním na Ukrajině bombardování Jugoslávie

„Vzpomínám si na humanitární bombardování Jugoslávie. Když jsem pak přijel do Bělehradu, tak moc humanitárně nevypadala, protože jsem tam viděl zbořenou nemocnici,“ řekl Zeman novinářům v pražském Karolinu po slavnostní inauguraci nového rektora Karlovy univerzity Tomáše Zimy.

Zdůraznil, že jeho názor ohledně situace na Ukrajině zůstává stejný. Země podle něj potřebuje svobodné celostátní prezidentské i parlamentní volby. „Není možné, aby o vládě rozhodovalo jakékoli náměstí, ať je to Majdan, ať je to náměstí ve Lvově nebo naopak náměstí v Doněcku,“ řekl Zeman.

Sankce vůči jakémukoli státu podle něj nevedou k žádnému rozumnému výsledku. „Jednou jsem byl v Miami, říkal jsem kubánským emigrantům: 'Blahopřeji vám k vaší politice sankcí. Je tak úspěšná, že Fidel Castro je už 40 let diktátorem.' A na příkladu Castra vidíte, že sankce k žádnému rozumnému výsledku nevedou.“

K výsledku ale naopak spěje „vnitřní působení, kdy obchodujete, kdy máte výměnu turistů, kdy máte výměnu studentů, prostě naopak, kdy do té země pronikáte co nejintenzivněji, to může vést i k rozkladu diktátorského nebo autokratického režimu“.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků