Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman Foto: Petr Horník, Právo

Zeman podepsal navýšení platů ústavních činitelů

Platy ústavních činitelů se od ledna zvýší zhruba o tři procenta. Základní plat poslance a senátora bez náhrad vzroste o 1700 na 57 600 korun. Předlohu, která zajistí taky asi desetiprocentní růst mezd soudců a státních zástupců, v pondělí podepsal prezident Miloš Zeman. O jeho podpisu, který prezident už dříve avizoval, informoval mluvčí Hradu Jiří Ovčáček.

Prezident Miloš Zeman Foto: Petr Horník, Právo
Zeman podepsal navýšení platů ústavních činitelů

Pokud by parlament neschválil a prezident nepodepsal žádnou úpravu, mzdy politiků by vzrostly od ledna po několikaletém zmrazení o 26 procent. Úřady by navíc neměly zákonný podklad, jak počítat soudcovské platy.

Sněmovna návrh, který prosazovali sociální demokraté, schválila počátkem prosince, senátoři se následně rozhodli, že se novelou platového zákona nebudou zabývat. Tím ji poslali k posouzení prezidentovi.

Vláda původně navrhovala zvýšení nynější základny platné pro politiky o procento. Sněmovní výbory po dohodě všech klubů navrhly návrat k automatickému mechanismu, který by ale znamenal pro příští rok zvýšení mezd ústavních činitelů o více než 14 procent.

Proti tomu se následně postavilo vedení ČSSD. Platy prezidenta, členů vlády a zákonodárců budou novelou opět navázány na průměrnou mzdu v nepodnikatelské sféře vždy za předminulý kalendářní rok, jako tomu bylo před jejich zmrazením.

Základní plat má jen menšina 

Základna pro další výpočet bude pro příští rok 2,25násobkem této mzdy, další dva roky 2,35násobkem, v roce 2018 pak 2,5násobkem, potom se automatický vrátí na 2,75násobek.

Politici tedy budou mít růst svých platů zajištěn i v dalších několika letech v případě, že se průměrná mzda v nepodnikatelské sféře nějakým výraznějším způsobem nesníží.

Základní plat pobírá jen menšina zákonodárců. Většina z nich má ještě příplatky za vedení klubů, výborů nebo komisí. Politikům se zvýší i některé náhrady. Za výraznějším zvýšením mezd v justici stojí i letní verdikt Ústavního soudu, jenž zrušil ke konci roku nynější způsob výpočtu platové základny, od níž se odvíjejí soudcovské platy.

Dosud základnu určoval 2,75násobek průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře vždy za předminulý kalendářní rok. Podle nálezu se musí vrátit k trojnásobku a novela na to reaguje. Mzdy státních zástupců se vypočítávají obdobně jako soudcovské platy. Odvíjejí se ale od základny snížené o desetinu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků