Hlavní obsah

Zeman nedal vyznamenání chartistovi, jeho syn nechtěl na Hrad

– Praha

Mezi vyznamenanými prezidentem Milošem Zemanem měl být 28. října posmrtně také jeden z prvních mluvčích Charty 77 Jiří Hájek. Státní vyznamenání ale nebylo předáno, protože Hájkův syn Jan se předávání ve Vladislavském sálu Pražského hradu nechtěl zúčastnit. Vyplývá to z informací serveru Revolver Revue, které Jan Hájek potvrdil.

Foto: Jan Handrejch, Právo

Prezident Miloš Zeman předal při příležitosti státního svátku 28. října 2013 nejvyšší státní vyznamenání.

Článek

Prezidentova mluvčí Hana Burianová sdělila, že k této záležitosti zjišťuje informace a bude je mít zřejmě v pátek. Převzít vyznamenání od Zemana odmítl také hudebník Vladimír Mišík.

Jan Hájek na serveru uvedl, že jeho účast na slavnostním aktu mu nepřipadala vhodná vzhledem k současným aktivitám prezidenta republiky. "Miloš Zeman užívá všechny síly, aby zesměšnil nebo podrazil konkurenční politické síly a své osobní protivníky. Při tom se neštítí špinavostí, intrik a lží," cituje server Hájka.

„Pozoruhodný postup”

Kanceláře prezidenta republiky se prý Hájek zeptal, zda je možný alternativní způsob doručení vyznamenání, a zmínil, že jeho přítomnost snad není rozhodující, když vyznamenání má být uděleno posmrtně jeho otci.

"Na to mi ředitel protokolu odpověděl, že v takovém případě vyznamenání uděleno nebude. To je pozoruhodné: ocenění in memoriam tedy není udělováno na základě zásluh zesnulé osobnosti, ale na základě ochoty pozůstalých účastnit se předávacího aktu," cituje server Jana Hájka.

Napsal ale, že ho mrzí, že zmařil práci a úsilí "mnoha lidí v dobré věci". Iniciativa, která vedla k navržení státního vyznamenání in memoriam pro Jiřího Hájka, vznikla díky úsilí jednoho Hájkova přítele a jedné poslankyně, píše Jan Hájek na webu.

Jiří Hájek (1913 až 1993) byl československý politik, do roku 1970 člen KSČ. Na podzim 1968 byl zbaven všech funkcí poté, co jako ministr zahraničí ČSSR vystoupil v Radě bezpečnosti OSN proti srpnové okupaci země armádami Varšavské smlouvy. V roce 1977 patřil spolu s Václavem Havlem a Janem Patočkou k prvním mluvčím Charty 77.

Mišík státní vyznamenání od Zemana odmítl převzít s vysvětlením, že nesouhlasí s některými prezidentovými kroky. Podle Burianové tím, že se v pondělí nedostavil do Vladislavského sálu, přišel o jedinou šanci, kdy vyznamenání mohl dostat.

První přímo zvolený prezident předával ve Vladislavském sále vyznamenání poprvé. Kvůli Zemanově postoji ke komunismu letos prvně své kandidáty na ocenění nenavrhla Konfederace politických vězňů. Řadě pozvaných také vadil fakt, že se prezident rozhodl ocenit bývalého člena KSČ a šéfa slušovického zemědělského družstva Františka Čubu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám