Hlavní obsah
Na katedrále sv. Víta visel nápis, že Zeman je Putinova loutka Foto: Karel Polák

Zeman je Putinova loutka, hlásal transparent na katedrále sv. Víta

Transparent s nápisem „Zde sídlí Putinova loutka” vyvěsili v neděli v poledne aktivisté ze skupiny oMEN na katedrále sv. Víta na protest proti chování prezidenta Miloše Zemana. Nesouhlasí mimo jiné s tím, že Zeman do Prahy pozval mezi jinými hlavami států i ruského prezidenta Vladimira Putina.

Na katedrále sv. Víta visel nápis, že Zeman je Putinova loutka Foto: Karel Polák
Zeman je Putinova loutka, hlásal transparent na katedrále sv. Víta

Na akci, která kvůli zásahu policie trvala jen několik minut, upozornil server idnes.cz.

Aktivisté ze skupiny oMEN, k níž údajně patří i Otakar van Gemund známý mimo jiné z nedávného incidentu s policií při svém protestu proti prezidentovi na severu Moravy, vyvěsili transparent z místa, kam se dá běžně dojít se zakoupeným lístkem.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Policie: Narušili střídání příslušníků Hradní stráže

Pražská policie podle mluvčí Andrey Zoulové zajistila šest lidí pro podezření ze spáchání přestupku.

"Tyto osoby podle dostupných informací nerespektovaly prostor vyhrazený pro výkon Hradní stráže a svým jednáním narušily výkon služby, respektive střídání příslušníků Hradní stráže," doplnila Zoulová. Jedna skupina aktivistů rozvinula transparenty na nádvoří, čímž odváděla pozornost od druhé skupinky ve věži.

Pět mužů a jedna žena skončili na policejní služebně, kde podali vysvětlení. Pak byli propuštěni na svobodu. "Policie nyní bude vyhodnocovat dostupné kamerové záznamy a svědectví. S největší pravděpodobností bude nakonec celá věc předána k vyřízení správnímu orgánu," popsala další postup policie Zoulová.

Katedrála je ve správě Metropolitní kapituly u sv. Víta v Praze, návštěvnický provoz ve Velké jižní věži spadá pod Správu Pražského hradu. Mluvčí Hradu Jiří Ovčáček pro idnes.cz uvedl, že "považuje za ostudné, že byla k politické agitaci zneužita katedrála jako symbol české státnosti".

Prezident Zeman pozval Putina do ČR jako jednoho z představitelů vítězných mocností druhé světové války na akci připomínající 70. výročí osvobození Osvětimi. Rusku takové pozvání náleží, v kontextu sankcí vůči Rusku, které Česká republika odsouhlasila spolu s dalšími státy EU kvůli ruskému přístupu k Ukrajině, ale bylo možné podle kritiků hlavy státu pozvat jiného vysokého činitele než Putina.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků