Hlavní obsah
Jednací sál Senátu Foto: Jan Handrejch, Právo

Zeman dál 300 tisíc, poslanec 90 tisíc. Ústavním činitelům příští rok platy neporostou

Platy ústavních činitelů včetně soudců by se příští rok zvyšovat neměly. Jejich zmrazení schválil ve čtvrtek Senát. Novelu nyní dostane k podpisu prezident. Pokud by neprošla, vrcholným politikům a dalším činitelům by příští rok vzrostly hrubé platy asi o devět procent.

Jednací sál Senátu Foto: Jan Handrejch, Právo
Zeman dál 300 tisíc, poslanec 90 tisíc. Ústavním činitelům příští rok platy neporostou

Základní měsíční plat poslance a senátora má podle novely v roce 2021 zůstat na letošní úrovni, tedy 90 800 korun. Základní plat prezidenta bude i nadále činit 302 700 korun hrubého a premiéra 243 800 korun.

Novela kromě zmrazení platů v příštím roce také upravuje výpočet výše platů ústavních činitelů od roku 2022. Odvíjet se budou od průměrné mzdy v celé ekonomice místo od průměrné mzdy v nepodnikatelské sféře, jako je tomu nyní.

Neměly by být ale napřesrok nižší než v příštím roce. Z predikce ministerstva práce uvedené v důvodové zprávě k pozměňovacímu návrhu vyplývá, že by v roce 2022 mohl být základní plat poslance 92 600 korun.

Pokud by novela nebyla schválena, vrcholným politikům a dalším činitelům by příští rok vzrostly hrubé platy asi o devět procent.

Na platy soudců a ústavních činitelů je v návrhu státního rozpočtu na příští rok vyčleněno 5,78 miliardy korun, zhruba o 83 milionů méně než letos.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků