Hlavní obsah
Záběr z jedné z mnoha kontrol policie a inspekce životního prostředí zaměřených na sběrny kovů. V tomto případě v Bohumíně na Karvinsku. Foto: Jiří Tomaškovič, Právo

Zelená inspekce v terénu: Šrouby k pražcům ve výkupně, vyrabovaný les

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) zintenzivnila nejen kontroly výkupen železa, ale celkově firem nakládající s odpady. Poslední tři měsíce rozdává pokuty o sto šest. Vykukové si třeba nechávají štědře platit za likvidaci stavebních odpadů, často i nebezpečných látek, ale ty pak sypou, kam se jim zlíbí, nebo navzdory oprávněným zákazům vyrabují les a z pokut si nic nedělají.

Záběr z jedné z mnoha kontrol policie a inspekce životního prostředí zaměřených na sběrny kovů. V tomto případě v Bohumíně na Karvinsku. Foto: Jiří Tomaškovič, Právo
Zelená inspekce v terénu: Šrouby k pražcům ve výkupně, vyrabovaný les

Například pokutu čtvrtmiliónu korun pravomocně uložili inspektoři ČIŽP podnikateli Robertu Kotlárovi, který na Vranovské ulici v Brně bez povolení provozoval sběrnu odpadů. Vykupoval dokonce i šrouby k pražcům!

„Vykoupil celkem dvě tuny kovových odpadů. K provozu sběrny však neměl povolení. Našli jsme části lešení, brzdné díly z drážních vozidel, svěrky a šrouby, které slouží k přichycení kolejnice k pražci,“ uvedl ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Brně Jindřich Mikeš. Dvě pokuty za stejné porušení zákona o odpadech dostal Kotlár od inspektorů ČIŽP přitom už v minulosti.

„V roce 2013 to bylo 30 tisíc korun a v roce 2014 sto tisíc. Ani jednu z nich neuhradil. Vzhledem k opakovanému porušování zákona jsme podali na živnostenský úřad podnět k odebrání jeho oprávnění k podnikání,“ dodal Mikeš.

20 tisíc tun vysypali jen tak

To společnost Ostravská Invest dostala pokutu dva milióny za navezení 20 tisíc tun nebezpečných stavebních odpadů do Místku.

„Odpady pocházely z demolice bývalé přádelny ve Frýdku-Místku. Firma je navezla na pozemky, které k tomu nebyly určeny, a k nakládání s odpady navíc neměla povolení. Znalecký posudek potvrdil, že šlo o směsné stavební odpady obsahující i nebezpečné ropné látky. Na pozemcích je odpad skladován více než rok,“ upřesnil ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě Karel Kozubek.

Pokuta nesmí být zprvu likvidační

„Pokuta by měla mít odstrašující účinek, ale podle rozhodnutí soudů nesmí být pro subjekt likvidační,“ reagoval šéf ČIŽP Erik Geuss na otázku Práva, zda nejsou pokuty udělené ČIŽP firmám nakládajícím s odpady směšné v poměru ke škodám.

Likvidace ze zahraničí nelegálně dovezeného a nashromažděného odpadu.

Foto: Jaroslav Švehla, Právo

Inspekce je podle něho jen článkem řetězu ve správním řízení. „To postihovaným subjektům umožňuje zdržovací taktiku. Firmy se proti uloženým sankcím stále častěji odvolávají. Odvolání putuje na ministerstvo životního prostředí a pak případně následují soudy. A ty probíhají velmi dlouho,“ dodal Geuss.

Trestní oznámení většinou odložena

Dohnat k odpovědnosti konkrétní fyzické osoby ale podle něho není otázkou kompetencí inspekce. „V těchto situacích podáváme trestní oznámení. Navíc jsme zintenzivnili spolupráci, a to nejen výměnu informací, s dalšími státními orgány, jako je Policie ČR či Celní správa,“ zdůraznil Geuss.

Z trestních oznámení, a to nejen v odpadových případech, si ale vykukové také často nic nedělají, protože se stejně odkládají a odsouzen nikdo nebývá

„Je pravda, že řada podaných trestních oznámení je skutečně odložena. Není přitom často zpochybněno spáchání daného skutku, ale potíž je dokázat zavinění přímo konkrétní fyzické osobě. To se už ale netýká jen životního prostředí,“ zdůraznil Geuss.

Káceli les jako diví, ze sankcí si nic nedělali

Soud před několika týdny vůbec poprvé uznal odpovědnými i konkrétní osoby, a to za zneužití vlastnictví. V listopadu 2012 zjistili inspektoři v Olomouci vykácení porostu mladšího 80 let v katastru obce Nová Hradečná.

Lesní pozemek koupila společnost Wood-Steel, a. s., se sídlem v Praze a přes písemný zákaz státní správy lesa Městského úřadu Uničov ihned nechala dřevo vytěžit najatou firmou. Souvislá holina byla vytvořena na ploše 0,96 ha.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

ČIŽP uložila podle zákona společnosti pokutu 400 tisíc korun. Případ šetřila také Policie ČR a dostal se díky tomu k soudu. Ten vůbec poprvé odsoudil v souvislosti s nelegálním kácením konkrétní fyzické osoby, které ho nařídily, a to za zneužití vlastnictví.

Inspekce totiž opakovaně ukládala pokuty Wood-Steelu za nezákonné kácení i na jiných místech v Česku. V letech 2009–2014 to bylo osm pokut a opatření ve výši 4 320 000 korun. K tomu bylo jednomu z právě odsouzených uloženo různými oblastními inspektoráty ČIŽP celkem dvacet pokut a opatření k nápravě v souhrnné výši 3 590 000 korun.

Půl miliónu „za vodu”

ČIŽP letos v srpnu také uložila celkovou pokutu přes půl miliónu korun společnosti D+P REKONT, s. r. o., mimo jiné za porušení povinnosti stanovené zákonem o vodách při zacházení s nebezpečnými látkami.

TOP 3 hříšníci roku 2014

Loni ČIŽP uložila bezmála tři tisíce pokut v celkové výši téměř 150 miliónů korun. Nejvíce pokut, přes tisíc, padlo za odpady.

1. Pokutovým rekordmanem se loni stala ČOV KLIO Zličín za to, že několikrát za rok způsobila havarijní znečištění potoka. Inspekce firmě dala sankci 4,6 miliónu korun.

2. Tři milióny korun byly uloženy společnosti Revast odpady – nedovoleně nakládala s více než sto tisíci tunami stavebního odpadu na pozemcích obce Bartošovice na Ostravsku.

3. Pokutu 2,5 miliónu korun loni dostala společnost BD Enviro za to, že v Lichnově na Novojičínsku na ornou půdu vysypala 43 tun odpadní zeminy a kamení ze stavby.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků