Hlavní obsah
Nová rezidence palestinské ambasády v pražském Suchdole (na archívním snímku z 2. ledna 2014) už byla zkolaudována, mise může začít fungovat. Foto: Michal Doležal, ČTK

Zbraně byly neúmyslné nedopatření, zní z palestinské ambasády

Za neúmyslné nedopatření označili na čtvrtečním zasedání zastupitelstva Prahy-Suchdol zástupci palestinského velvyslanectví držení nelegálních zbraní v jeho nové budově v této městské části. Novoroční výbuch, při němž byl smrtelně zraněn velvyslanec Džamál Muhammad Džamál, je pro ně záhadný.

Nová rezidence palestinské ambasády v pražském Suchdole (na archívním snímku z 2. ledna 2014) už byla zkolaudována, mise může začít fungovat. Foto: Michal Doležal, ČTK
Zbraně byly neúmyslné nedopatření, zní z palestinské ambasády

"Nikdo dosud neví, co bylo příčinou výbuchu," uvedl mluvčí velvyslanectví Nabíl Fahil, který doprovázel chargé d'affaires Džadalláha Sabatína. Zdůraznil, že zesnulý velvyslanec měl rád Českou republiku a chtěl rozvíjet palestinsko-české vztahy.

Zbraně, které policie po výbuchu v nové, dnes zkolaudované budově nalezla, poskytly podle Fahila české instituce palestinským představitelům v 80. letech jako dar nebo byly poskytnuty ministerstvem vnitra k ochraně palestinských delegací.

"Potvrzujeme, že tyto zbraně nikdy nebyly použity," zdůraznil Fahil. Skutečnost, že velvyslanectví zbraně neoznámilo, zdůvodnil tím, že nebyly předmětem denního zájmu.

Palestinský chargé d'affaires v Praze Džadalláh Sabatín (vlevo) a ředitel odboru Blízkého východu a severní Afriky ministerstva zahraničí Jiří Ellinger na zasedání zastupitelstva Prahy-Suchdol o palestinském velvyslanectví.

Foto: Michal Burian, ČTK

"Chceme ujistit, že na našem velvyslanectví se už nenacházejí žádné zbraně," zdůraznil Fahil a pozval přítomné na den otevřených dveří, které se v budově uskuteční v sobotu 15. února. Zástupci Palestiny taky vyjádřili důvěru ve vyšetřování české policie.

Ředitel pražské policie Martin Vondrášek potvrdil, že zbraně a fragmenty výbušniny pocházejí podle expertiz ze 70. a 80. let. [celá zpráva]

Přestěhování nereálné

Do budovy se palestinské zastoupení donedávna teprve stěhovalo z pražské Troji. Kvůli novoročnímu incidentu začali proti umístění palestinské ambasády v pražském Suchdole protestovat někteří místní obyvatelé.

"Odsun je nesmysl," prohlásil na zastupitelstvu jeden z místních obyvatel, který ale chápe, že lidé vyjadřují obavy. Snahy radnice o zrušení velvyslanectví v Suchdole pokládá za předvolební populismus starosty Petra Hejla. Hejl se proti tomu ohradil.

"Byla to naše první reakce po výbuchu, kdy byla důvěra položena absolutně na nulu," řekl starosta.

Podle Hejla se důvěru zpět vydobýt asi nepodaří. Zástupci velvyslanectví podle něho stále nepřiznávají, že velvyslanec manipuloval s výbušninou, jak se říká, a mají událost za "magickou" záležitost. Přestěhování velvyslanectví ale není reálné, nemovitosti jsou v majetku Palestiny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků