Hlavní obsah
Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg Foto: Jan Handrejch, Právo

Zaspali jsme, zlatý věk Evropy končí, přiznal Schwarzenberg

Evropa promeškala možnost investovat do vlastní budoucnosti a její zlatý věk končí. Země nedávaly peníze do výzkumu a vzdělávání, ale uplácely jimi voliče. Rozvoj tak místo starého kontinentu zažily Čína, Brazílie, Indie či Jižní Korea, konstatoval ve Vídni český ministr zahraničí Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg Foto: Jan Handrejch, Právo
Zaspali jsme, zlatý věk Evropy končí, přiznal Schwarzenberg

Podle Schwarzenberga skončila šedesátiletá éra, která se postarala o hospodářský vzestup kontinentu.

Český ministr podle agentury APA také podotkl, že politici nyní musejí ukázat, zda myslí projekt společné Evropy vážně a zda je pro ně budoucnost Evropské unie důležitější než dočasná rozpočtová omezení. Podle Schwarzenberga potřebují reformovat jak zadlužené země jižního křídla EU, tak i severské státy. Bližší podrobnosti o tom, jak si tuto reformu představuje, ale ministr neuvedl.

Globální hospodářskou krizi pak Schwarzenberg označil za důsledek naprosté ztráty odpovědnosti, a to jak mezi politiky, tak ve finančním světě.

Ministr také připustil, že se značná část současné moci přesouvá z politiky právě mezi finanční instituce. Podle Schwarzenberga to způsobili politici sami tím, že nedokázali vymezit finančnímu světu jasný rámec.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků