Hlavní obsah
Ministr školství Josef Dobeš (VV) Foto: Jan Handrejch, Právo

Zápisné na vysokou by mohl za chudé platit stát, navrhuje ministr školství

Ministerstvo školství pracuje s variantou, že by zápisné na vysoké školy nemuseli platit chudí studenti, poplatky by mohl za ně zaplatit stát. Informoval o tom sněmovní školský výbor ministr školství Josef Dobeš (VV). Podle něj resort zvažuje i to, že by deset procent z vybraných poplatků šlo na podporu určité skupiny studentů.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) Foto: Jan Handrejch, Právo
Zápisné na vysokou by mohl za chudé platit stát, navrhuje ministr školství

Výši zápisného by si mohly školy nastavit od nuly do 6000 korun. "Studenti, kteří pobírají sociální dávky, by zápisné neplatili,“ uvedl ministr. Sociální příplatek se pohybuje kolem 1600 korun měsíčně, pobírají jej studenti ze sociálně slabších rodin. Náměstek ministra pro vysoké školy Kryštof Hajn řekl, že takových studentů je na veřejných vysokých školách asi 4500, po náběhové fázi fungování zápisného by tak stát za tyto studenty platil maximálně 26 miliónů korun.

Pokud by novela prošla, zápisné by mohli začít platit studenti prvních ročníků už od září 2011. Zápisné by mělo fungovat jen do zavedení školného, které je plánováno nejdříve od roku 2013. Podle Hajna by si tak školy mohly za tři roky přijít na 200 miliónů korun.

Peníze mají školám pomoci překonat škrty v rozpočtu, jen v příštím roce totiž univerzity přijdou zhruba o deset procent státních dotací. Náměstek ale upozornil, že novela počítá s tím, že by školy mohly desetinu vybraného zápisného použít na podporu studentů, například ve formě příspěvku na jízdné, na bydlení nebo navýšením prospěchových stipendií.

Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl ale ve středu na školském výboru namítl, že na vybírání zápisného by musely školy zavést úplně nový systém administrace, který by se po pár letech opět musel měnit se zavedením školného. Místopředseda Rady vysokých škol Jiří Zlatuška také kritizoval fakt, že v návrhu novely, jaký dostali k posouzení, není o úlevách pro sociálně slabé studenty ani zmínka. Právě zatížení chudých rodin nejvíc kritizovali studenti i zástupci vysokých škol, nelíbí se jim, že tak chce stát řešit snížení rozpočtu pro vysoké školy.

Technická novela počítá také s vyššími poplatky za rigorózní zkoušky nebo za uznání titulu ze zahraničí. Zároveň novela snižuje minimální částku za překročení řádné doby studia na jednu korunu. Školy by tak tento poplatek mohly snížit například studentům, kteří prodlužují studium kvůli nepříznivé rodinné situaci. Novela je zatím ve vnitřním připomínkovém řízení, příští týden o ní ministerstvo bude jednat s Českou konferencí rektorů.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků