Hlavní obsah
Místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek Foto: Jan Handrejch, Právo

Zaorálek: Referenda o hranicích jsou jako pekelný stroj

Ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) včera pro Právo ostře zkritizoval připojení Krymu k Rusku.

Místopředseda Sněmovny Lubomír Zaorálek Foto: Jan Handrejch, Právo
Zaorálek: Referenda o hranicích jsou jako pekelný stroj

Ruský prezident Vladimir Putin včera podepsal s Krymem dohodu o přičlenění, mluvil o ruských zájmech a tvrdě kritizoval Západ. Na Krymu zemřel i první voják. Co si o tom myslíte?

Jsou to samé špatné zprávy. Putinův projev na mě působil dojmem, že chce Rusko budovat znovu jako impérium a že nikdy neuznal samostatnost bývalých států Sovětského svazu, když říkal, že regiony byly Rusku uloupeny. Je možné, že se také chystá zopakovat v těchto oblastech totéž co na Krymu, a to je strašně nebezpečná věc.

Představa, že budeme pořádat referendum o hranicích na základě národnostních menšin, které tam žijí, je ďábelská nejen pro Evropu, ale i jiné části světa. Ve výsledku by mohla rozmetat samotné Rusko. Je to pekelný stroj, který by mohl mít hrozivé důsledky a úplně zničit bezpečnost, klid a mír v Evropě.

Putin kritizoval Západ za zásahy v bývalé Jugoslávii, Libyi nebo Iráku. Co vy na to?

Debata o mezinárodní politice může být zajímavá a užitečná, ale nejde mi o dílčí názory a postřehy. Nejpodstatnější není to, co Putin říká, ale to, co dělá. To, že neuznává samostatnost státu bývalého SSSR a tváří se, že to je jeho majetek, je daleko závažnější, než co Putin říká.

Je děsivé, u kterých politických stran Putinovy myšlenky vyvolávají nadšení. Na Putinovy teze reagují nacionalistické strany v Evropě, které nadšeně citují jeho slova o sebeurčení. Například v Maďarsku se extrémní pravice nadšeně hlásí k Putinovi a pokládá ho za svého guru, protože lépe formuluje myšlenky, které se báli vyslovit.

ČR krymské referendum považuje za protiprávní, ale pro připojení k Rusku se vyslovilo téměř 97 procent obyvatel.

Pokud vím, v referendu o anšlusu v Rakousku bylo pro 97 procent a podobně by určitě dopadla referenda v českém pohraničí v roce 1938. Používat to jako argument je stejně nebezpečné, jako bychom tento argument používali v případech Rakouska nebo Československa.

Budou následovat další kroky EU vůči Rusku?

To je na premiérech, kteří o tom budou jednat ve čtvrtek a v pátek. Musíme vidět, kam události do-jdou.

Bude nyní ČR nějak reagovat z hlediska bezpečnosti?

Celou situaci pozorně delší dobu sledujeme ve spolupráci s ministerstvem vnitra. Nevidím žádné konkrétní události, které by vedly k nějakým formám ohrožení jako migraci. Nemyslím si tedy, že bychom byli v situaci, která by vyžadovala reakci z hlediska vnitřní bezpečnosti státu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků