Hlavní obsah
Odvolaný ředitel Národní knihovny Martin Kocanda Foto: Petr Horník, Právo

Zaorálek odvolal šéfa Národní knihovny

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (ČSSD) v úterý odvolal ředitele Národní knihovny Martina Kocandu. Důvodem jsou podle ministra mimo jiné nesrovnalosti kolem projektu e-knihovna.

Odvolaný ředitel Národní knihovny Martin Kocanda Foto: Petr Horník, Právo
Zaorálek odvolal šéfa Národní knihovny

Kocanda stál v čele NK od roku 2017, kdy vystřídal Petra Kroupu. Proti jeho jmenování tehdy protestovali odboráři, podle nichž neměl coby někdejší vězeňský kaplan patřičnou erudici. „Možná tehdejší ministr (Daniel) Herman ví a možná Pánbůh ví, proč se tehdy vězeňská služba ujala vedení Národní knihovny,” řekl v úterý Zaorálek, podle něhož nešlo o šťastné rozhodnutí.

Zaorálek kritizoval v úterý i pomalou rekonstrukci Klementina. „Působí to na mě dojmem, jako by se knihovna k revitalizaci nechystala,” odtušil ministr, podle něhož vedení knihovny špatně komunikovalo s ministerstvem i v rámci instituce samotné.

Kriticky se vyjádřil i k hospodaření. Projekt e-knihovny, který byl zastaven, měl přijít na 130 milionů a byl podle Zaorálka předražený. Podle ministra se o zakázky zajímají i bezpečnostní složky. Připomněl v této souvislosti i zrušení projektu Czechiana.

„Je toho více, co ve mně vyvolává otázky, a nedostávám na ně odpovědi,” uvedl ministr.

Národní knihovnu dočasně povede dlouholetý ředitel Knihovnického institutu Vít Richter. Jeho osobou se podle ministra vrací knihovna do rukou knihovníků.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků