Hlavní obsah
Odvolaný generální ředitel Českých center Jana Závěšický. Foto: Vít Šimánek, ČTK

Zaorálek odvolal šéfa Českých center Závěšického

Kvůli závažnému manažerskému pochybení odvolal ve čtvrtek ministr zahraničí Lubomír Zaorálek (ČSSD) generálního ředitele Českých center Jana Závěšického. Centra bude nyní dočasně řídit jeho zástupkyně Monika Koblerová, ředitelka Úseku kulturní diplomacie a Czech Centres Network.

Odvolaný generální ředitel Českých center Jana Závěšický. Foto: Vít Šimánek, ČTK
Zaorálek odvolal šéfa Českých center Závěšického

„Jan Závěšický nebude v Českých centrech působit na žádném dalším postu,“ uvedlo ve čtvrtek ministerstvo zahraničí.

Závěšický řídil Česká centra od loňského července. Terčem kritiky se stal zejména kvůli obsazení ředitelského místa v pařížském Českém centru, na které odmítl jmenovat vítěze předcházejícího konkurzu Jeana-Gasparda Páleníčka. Proti tomu vystoupily desítky francouzských intelektuálů. Zaorálek podle svého úřadu nechtěl, aby aféra zatěžovala mimořádně důležité česko-francouzské vztahy.

Závěšický: Za výsledky si stojím

„Nemohu se ztotožnit s tím, že bych manažersky pochybil. Za svými výsledky si stojím. Začal jsem tu rozhýbávat věci, které tu dlouhou dobu stály. Přebíral jsem loni organizaci v havarijním stavu a začal jsem prosazovat reálná opatření na ochranu veřejných prostředků. Má důsledná manažerská opatření se nemusela všem líbit,” řekl Závěšický serveru lidovky.cz.

Ve výběrovém řízení prý Závěšický kladl důraz na manažerské schopnosti uchazečů. V požadavcích, které byly pro jednotlivé pozice uveřejněny, byla například nejméně tříletá praxe v řídící funkci nebo výborné administrativní a manažerské dovednosti, zkušenosti s řízením rozpočtu a projektovým řízením.

Nový šéf center vzejde z výběrového řízení, které má být vyhlášeno v nejbližší době. Česká centra v zahraničí propagují českou kulturu a zprostředkovávají mezinárodní kontakty nejen pro umělce. Prezentují Česko také v oblasti obchodu a cestovního ruchu, podporují vnější ekonomické vztahy a proexportní politiku.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků