Hlavní obsah

Zamotaný restituční spor o Hrubý Rohozec se vrací na začátek

Krajský soud v Hradci Králové zrušil v neveřejném zasedání rozsudek Okresního soudu v Semilech, který v únoru 2008 odmítl vydat zámek Hrubý Rohozec a další majetek dědičce šlechtického rodu Walderode, Johanně Kammerlanderové. Informoval o tom mluvčí hradeckého soudu Michal Strnad.

Zamotaný restituční spor o Hrubý Rohozec se vrací na začátek

"Podle krajského soudu se okresní soud dopustil několika procesních pochybení a jeho rozsudek trpí vadami, pro které je nepřezkoumatelný," uvedl Strnad s tím, že okresní soud bude muset ve věci rozhodnout znovu a své nové rozhodnutí bude muset řádně odůvodnit. Zámek patří Národnímu památkovému ústavu, ostatní budovy a pozemky městu Turnov, Lesům České republiky, Pozemkovému fondu, Ředitelství silnic a dálnic nebo soukromým firmám. [celá zpráva]

Kammerlanderová dlouhodobě usiluje o bývalý majetek rodu Walderode na Semilsku, Jablonecku a Liberecku v celkové hodnotě asi 120 milionů korun. Hrubý Rohozec vznikl na začátku 14. století jako gotický hrad. Po třech přestavbách se v něm však mísí různé stavební slohy - kromě jiného renesanční nebo empírový. Hrubý Rohozec založila jedna z větví rodu Markvarticů a v 17. století připadl rodu Des Fours.

Dědička se vydání majetku domáhá i v dalších soudních sporech. V prosinci 2008 rozhodl Ústavní soud v jedné z kauz o tom, že dostane obecní les ve Žďárku. O vydání tohoto majetku již dříve rozhodl Krajský soud v Liberci i Nejvyšší soud v Brně. Rozhodnutí Ústavního soudu by podle některých odborníků mohlo mít dopad i na ostatní spory. [celá zpráva]

Karl des Fours Walderode přišel jako občan německé národnosti o rodový majetek v roce 1946. V roce 1947 Walderodemu úřady československé státní občanství vrátily. Zabraný majetek už ale nestihl získat nazpět, po komunistickém puči v únoru 1948 totiž emigroval a o občanství znovu přišel.

V roce 1992 ministerstvo vnitra Walderodemu československé občanství opět vrátilo a šlechtic zažádal o vydání bývalého majetku svého rodu. Vzápětí se objevila svědectví, že během války spolupracoval s nacisty. Bojoval ve wehrmachtu a odpůrci vydání majetku mu připisují i členství v Henleinově SDP. V roce 1993 dostal Walderode od Lesního závodu v Harrachově téměř 90 hektarů lesa u Turnova, o tři roky později však ministerstvo zemědělství rozhodnutí zrušilo.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků