Hlavní obsah
Premiér Andrej Babiš a předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek (vpravo) Foto: Milan Malíček, Právo

Žalobce dostal rozhodnutí o vydání Babiše s Faltýnkem, výslechy mohou začít

Dozorující státní zástupce Jaroslav Šaroch již od Sněmovny obdržel vyrozumění o vydání premiéra a šéfa ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí ANO Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Ve středu to uvedla mluvčí pražského městského státního zastupitelství Štěpánka Zenklová.

Premiér Andrej Babiš a předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek (vpravo) Foto: Milan Malíček, Právo
Žalobce dostal rozhodnutí o vydání Babiše s Faltýnkem, výslechy mohou začít

Obvinění souvisí s padesátimiliónovou dotací pro farmu Čapí hnízdo. Farma patří pod holding Agrofert, který Babiš loni kvůli zákonu o střetu zájmů převedl do svěřenského fondu. Policie Babiše a Faltýnka, který v Agrofertu působil, podezírá z podvodu.

O vydání obou poslanců Sněmovna rozhodla minulý týden v pátek. [celá zpráva] Žalobce nyní vypracuje rozhodnutí o pokračování ve stíhání.

Policie pak konečně bude moci začít vyslýchat obviněné, což dosud neučinila i proto, že se kauza váže hlavně na Babišovu osobu. Dokud jej Sněmovna nevydala, nemohli kriminalisté klást ostatním dotazy týkající se osoby premiéra. [celá zpráva]

Vedle vrcholných představitelů vládnoucího hnutí policie obvinila dalších devět lidí. Patří k nim Babišova manželka Monika Babišová a jeho dvě dospělé děti z prvního manželství.

Babiš s Faltýnkem obvinění důrazně odmítají.

Čapí hnízdo
Je to farma s konferenčním centrem na Benešovsku, která vyrostla na místě bývalého statku a lihovaru. Práce na projektu začaly v roce 2006, areál byl otevřen v roce 2010.
V roce 2008 získal projekt s názvem „Multifunkční kongresový areál Čapí hnízdo“ 50miliónovou dotaci určenou na podporu malých a středních podniků. O dotaci žádala společnost Farma Čapí hnízdo, a. s., která měla akcie na majitele. Kdo byl jejím skutečným majitelem, není jasné.
Před získáním dotace a po uplynutí doby, kdy měla společnost v souladu s dotačními podmínkami udržovat projekt naživu, farma patřila pod Agrofert podnikatele Andreje Babiše.  Ten se v dokumentu Matrix AB z roku 2015 k farmě hlásí jako ke svému nápadu. 
Farma už v průběhu stavby přitahovala pozornost médií – pod Agrofertem by totiž na dotaci pro malé podniky nedosáhla. Tento zájem ještě vzrostl po Babišově vstupu do politiky v roce 2011 a po úspěchu jeho hnutí ANO ve volbách v roce 2013. Babiš odmítal, že by farmu v době, kdy měla být malým podnikem, vlastnil. Označoval se za „strategického partnera“.
K otázce skutečného vlastníka Babiš v průběhu času uváděl rozporuplné odpovědi, jako že neví, že farmu vlastní „nějací advokáti“ nebo že v době žádosti o dotaci ji vlastnily jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky.
Dotací pro farmu se zabýval Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF). Ze tří odstavců, které české úřady z jeho 50stránkové zprávy o Čapím hnízdě oficiálně zveřejnily, vyplývá, že našel jisté „nesrovnalosti“ a doporučil, aby farma nedostala peníze z eurofondů. Podle informací z médií je ve zprávě zmiňován trestný čin podvodu a poškozování zájmů Evropské unie.
Případ kvůli podezření na dotační podvod řeší také česká policie. Obvinila 11 lidí včetně Babiše a místopředsedy ANO a Babišova spolupracovníka z Agrofertu Jaroslava Faltýnka. Oba politiky ke stíhání vydala předchozí i současná Sněmovna. Babiš i Faltýnek mluví o účelovém stíhání. 
yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků