Hlavní obsah
Podnikatel Ivo Rittig Foto: Petr Horník, Právo

Žalobce chce pro Rittiga pět let a zaplatit deset milionů

Státní zástupce Adam Borgula požaduje pro lobbistu Ivo Rittiga či bývalého ředitele pražského dopravního podniku (DPP) Martina Dvořáka pět let ve věznici s ostrahou, a navíc každému z nich povinnost uhradit peněžitý trest deset milionů korun. Pokud by ho nezaplatili, měli by strávit ve vězení další dva roky.

Podnikatel Ivo Rittig Foto: Petr Horník, Právo
Žalobce chce pro Rittiga pět let a zaplatit deset milionů

Borgula to navrhl v pondělní více než šestihodinové závěrečné řeči v kauze údajného tunelování DPP, který kvůli údajně nevýhodným smlouvám přišel podle žalobce o 457,5 milionu korun.

„Mám za to, že provedeným dokazováním byla vina všech obžalovaných v plném rozsahu prokázána. Dopustili se své trestné činnosti sofistikovaně. Současně se jedná o organizovanou zločineckou skupinu,“ uvedl Borgula na adresu celkem dvanácti obžalovaných.

Mezi těmi jsou kromě Rittiga s Dvořákem mimo jiné i dvorní lobbistovi právníci Karolína Babáková a David Michal anebo také matka bývalého šéfa DPP Marie Nováková. I pro ty Borgula navrhl pětileté vězení a desetimilionové peněžité tresty.

Naopak upuštění od potrestání anebo maximálně peněžitý trest požaduje pro spolupracujícího obviněného Jaroslava Kubisku, který se snažil ostatní obžalované svou výpovědí usvědčit.

Soud začal projednávat kauzu jízdenek pro pražský dopravní podnik. Na snímku obžalovaný bývalý ředitel DPP Martin Dvořák

Foto: Petr Horník, Právo

V letech 2009 a 2010 dělal Kubiska finančního analytika v účetní firmě Peskim, která podle něj spravovala mimo jiné účty Rittigovi nebo se starala o společnost Cokeville Assets dalšího obžalovaného Petera Kmetě.

Právě přes posledně jmenovanou poradenskou firmu měly podle státního zástupce téct peníze z DPP, a to na soukromá konta jak Rittiga, tak prý i Dvořáka.

Nepovolili odposlechy

Státní zástupce je podle svých slov přesvědčen o tom, že jejich vinu prokazuje řada důkazů, přestože ty stěžejní, kterými byly záznamy ze sledování či odposlechy, soud nepřipustil.

„I tak mám za to, že lze dospět k dostatečným závěrům,“ podotkl Borgula, jehož závěrečnou řeč doprovázenou počítačovou prezentací na plátně slyšel jen zlomek obžalovaných - bývalý ekonomický náměstek DPP Ivo Štika, někdejší šéf služeb dopravního podniku Tomáš Petana a advokáti David Michal a Marek Stubley.

Rittig ani Dvořák v pondělí k soudu nedorazili. Na řadu nyní přijdou se svými závěrečnými řečmi nejprve obhájci, až po nich se budou vyjadřovat obžalovaní.

Případ se týká smluv, které dopravní podnik uzavřel v roce 2008 v souvislosti se zajištěním tisku a prodeje jízdenek či vzniku elektronické jízdenky. Další část kauzy popisuje údajné praní špinavých peněz vyvedených na základě těchto kontraktů. Peníze údajně částečně skončily u Rittiga a Dvořáka, což oba jednoznačně odmítli. K lobbistovi údajně putovalo 17 haléřů z každé prodané jízdenky jako provize.

Borgula viní obžalované jako organizovanou skupinu z celé řady trestných činů, například ze zpronevěry, zjednání výhody při zadání veřejné zakázky či z legalizace výnosů z trestné činnosti.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků