Hlavní obsah
Kudy povede budoucí hráz v Zálezlicích Foto: Ministerstvo zemědělství

Zálezlice, které v roce 2002 zalila velká voda, se dočkají ochranného valu

Středočeské Zálezlice, které se při povodních v roce 2002 staly jednou z nejhůře postižených obcí, se konečně dočkají hráze, která je má před velkou vodou ochránit. O protipovodňových opatřeních v pondělí informoval ministr zemědělství Petr Bendl (ODS).

Kudy povede budoucí hráz v Zálezlicích Foto: Ministerstvo zemědělství
Zálezlice, které v roce 2002 zalila velká voda, se dočkají ochranného valu

Hráz bude 1500 metrů dlouhá a čtyři metry vysoká. Přijít by měla na 160 miliónů korun, byť ministerstvo očekává, že výsledná cena by mohla být nižší. Stavět se začne v září, stát by měla do roka od začátku stavebních prací.

Průtahy u stavby způsobily především požadavky a připomínky majitelů pozemků, které musely být vyřešeny. Starosta Zálezlic Jiří Čížek uvedl, že v průběhu let jich muselo být vypořádáno celkem 34. Ministr Bendl dodal, že vlastnické poměry jsou nejčastějším důvodem, který brání uskutečnění protipovodňových opatření.

Vizualizace hráze v Zálezlicích

Foto: Ministerstvo zemědělství

Celkem bylo s dotacemi z ministerstva zemědělství od roku 1999 vybudováno více než 800 protipovodňových staveb za 12 miliard korun. Do konce roku 2013 je připraveno dalších 33 opatření za 3,5 miliardy korun.

Kudy povede budoucí hráz v Zálezlicích

Foto: Ministerstvo zemědělství

Bendlův úřad nyní připravuje opatření, na něž by mělo dojít v mezidobí let 2014 až 2020. Zaměřit se chce zejména na retenci, tedy zadržení vody v krajině. Konkrétně ministerstvo zmínilo zmírnění povodňových rizik na horním toku Opavy, k čemuž by měla přispět výstavba nádrže Nové Heřminovy. Opatření proti povodním by se mělo dočkat i povodí Bečvy.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků