Hlavní obsah

Zahraniční mise české armády loni přišly na 1,12 miliardy

Zahraniční mise české armády stály loni zhruba 1,12 miliardy korun. Výdaje byly asi o 300 miliónů korun nižší než v předchozím roce. Vyplývá to z vládní informace pro Sněmovnu. Nejdražší je dlouhodobě působení vojáků v Afghánistánu.

Zahraniční mise české armády loni přišly na 1,12 miliardy

Výdaje na zahraniční mise byly loni původně plánovány zhruba na 1,33 miliardy korun. Po rozpočtových změnách měly přijít na 1,03 miliardy, reálně byly nakonec o něco dražší.

Afghánská mise loni stála 805,03 miliónu korun proti 815,86 miliónu v roce 2014. Dalších 32,1 miliónu korun loni stála ochrana českého zastupitelského úřadu v Kábulu, meziroční růst činil asi 4,5 miliónu.

V Mali i na Sinaji

Druhým nejnákladnějším kontingentem byly mise v africkém Mali, loni stály asi 79,3 miliónu. Mise na Sinajském poloostrově vyšla armádu na 33,57 miliónu korun a ochrana vzdušného prostoru Islandu na 15,7 miliónu.

"Nasazení sil a prostředků resortu ministerstva obrany v zahraničních operacích v hodnoceném období bylo v plném rozsahu hrazeno ze schváleného rozpočtu kapitoly bez dodatečných požadavků na jeho navyšování," stojí v informaci.

Náklady na mise v cizině tvořily 2,36 procenta z celkových výdajů obranné kapitoly.

V porovnání s rokem 2014 poměrně výrazně klesly náklady na přípravu vojáků a techniky pro zahraniční mise. Vyžádaly si asi 114 miliónů korun, přičemž původní rozpočet činil zhruba 292 miliónů. Předloni představovaly tyto náklady přibližně 380 miliónů korun.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků