Hlavní obsah

Zahradil by odložil hlasování o Lisabonu do rozhodnutí Irska

Europoslanec Jan Zahradil (ODS) v Nedělní partii na Primě řekl, že by se hlasování o Lisabonské smlouvě v ČR mělo odložit až do té doby, kdy bude jasné, jak o osudu smlouvy rozhodli Irové. Zdůvodnil to velmi pragmaticky - podle něj by neměla Česká republika být tím, kdo Lisabon potopí.

Zahradil by odložil hlasování o Lisabonu do rozhodnutí Irska

„Nemáme si nechat v ruce černého Petra, nemáme být tou zemí, která smetla Lisabonskou smlouvu ze stolu,“ pravil Zahradil. Podle něj by nejlepší bylo zatím nehlasovat a počkat, jak o smlouvě rozhodnou Irové. Naznačil, že je možné, že Irové i v opakovaném referendu smlouvu odmítnou.

Při hlasování v Senátu ale může podle Jana Kubery z ODS Lisabonská smlouva zkraje května projít: "Někteří vyměkli," řekl o části senátorů ODS v Otázkách Václava Moravce a dodal: "V Senátu se hlasuje třípětinovou většinou přítomných, to je jiná situace než ve Sněmovně." Poznamenal, že v případě schválení bude iniciovat novou stížnost k Ústavnímu soudu.

 Zahradil považuje smlouvu za nadbytečnou

Dokument je podle Zahradila zbytečný: „Nezažil jsem ani jednou, že by stávající smluvní základna nestačila.“ Podle něj „nepřijetí smlouvy nemůže EU zbourat“.

Text považuje za špatný, neboť nahrává silným státům, jako je Německo, a ubírá státům, jako je ČR. Upozornil, že to, že se o řadě bodů má podle Lisabonské smlouvy hlasovat většinově, zvyšuje nebezpečí, že ČR bude muset přijmout opatření, které nebude chtít. Podle něj se s tím ale dá žít.

Chybou prý je, že k podobě textu měly výhrady jen čtyři země, a proto vypadá tak, jak vypadá.

 

 

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků