Hlavní obsah
Foto: Jaroslav Soukup, Novinky

Žádejte papírové průvodky, doporučují lékárníci pacientům před startem eReceptů

Ačkoliv od 1. ledna začnou naplno fungovat elektronické recepty, lékárníci doporučují lékařům, aby pacientům tiskli recepty na elektronické průvodky. Ostrý start eReceptů kritizují někteří lékaři i lékárníci s tím, že systém je nedodělaný a nenabízí všechny slibované funkce.

Foto: Jaroslav Soukup, Novinky
Žádejte papírové průvodky, doporučují lékárníci pacientům před startem eReceptů

Česká lékárnická komora (ČLnK) lékařům například radí, aby využívali vytištění papírové průvodky, která je velmi podobná současnému papírovému receptu, jako první možnost. „Pacienti uvidí, co mají předepsáno a jak dlouho je jejich eRecept platný. Vedle průvodky pak lze navíc využít i e-mailu nebo SMS,” připomněla ČLnK.

Papírový eRecept podle lékárníků usnadní vydání léků na recept oproti načítání z telefonu či tabletu, protože s papírem si lékárník může dojít i pro léky dál uložené. Pokud bude na receptu více položek, z mobilu či tabletu by si je někdy musel přepsat, což vydání léků může prodloužit. Podle dřívějších propočtů lékárníků údajně až třikrát.

Lékaři by podle lékárníků měli využívat možnost prodloužit platnost receptu. „Předejdete tak vypršení platnosti receptu a nutnosti jeho opětovného vystavení u léků, které mají kvůli nedostatku na trhu nebo individuálním objednávkám delší dodací lhůty, nebo jsou časově náročné na přípravu,” uvedla komora. Lékař tak může platnost e-receptu prodloužit až na rok.

Doporučení pro pacienty od České lékárnické komory

Foto: Česká lékárnická komora

Lékárníci varují, že nebudou moci cokoliv v receptu opravit, budou tedy možná častěji volat lékařům, kteří by si měli zkontrolovat, že mají v systému eReceptu správné telefonní číslo. Doposud byla takováto oprava možná, ovšem rovněž pouze po telefonické konzultaci s lékařem.

Oproti papírovým receptům mají nově lékaři možnost zkontrolovat si, zda si pacient léky vyzvedl. Lékárník může v poznámce ještě lékaři napsat vzkaz, například informace o tom, že nějakého léku není na trhu dostatek nebo o jeho dávkování či vzájemném působení s jinými léky.

Pro případné problémy na začátku fungování eReceptu zřídila lékárnická komora informační telefonní linku. "Vzhledem k množícím se dotazům pacientů, lékařů i lékárníků jsme pro ně zajistili vlastní telefonní poradnu. Ta bude k dispozici v nejkritičtější dny 2. a 3. ledna od 08:00 do 16:00 hodin," uvedl prezident ČLnK Lubomír Chudoba.

Podle lékárníků je zatím elektronicky předepisováno jen asi 12 procent receptů z celkem asi 70 milionů vydaných. Za celý rok se jejich počet navýšil jen asi o pět procent. Přestože lékaři mají od 1. ledna povinnost vydat recept elektronický, tedy uložit údaje do centrálního úložiště eReceptů, ministr zdravotnictví menšinové vlády hnutí ANO Adam Vojtěch opakovaně deklaroval, že lékaře nebude první rok nikdo pokutovat.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků