Hlavní obsah
Prezident Miloš Zeman na snímku z loňského března Foto: Milan Malíček, Právo

Za výroky o Šarapatkovi se nemá omlouvat stát, ale sám Zeman, rozhodl soud

Prezidentovi Miloši Zemanovi hrozí, že se sám bude muset omluvit svému bývalému poradci Zdeňku Šarapatkovi, o němž prohlásil, že jej vyhodil pro neschopnost, ačkoli Šarapatka odešel po dohodě. Za Zemanova slova se mělo omlouvat ministerstvo financí jako zástupce státu, podle úterního verdiktu Ústavního soudu (ÚS) ale Zeman svá slova nepronesl v souvislosti s výkonem funkce prezidenta, a proto by se měl omluvit sám jako občan Zeman.

Prezident Miloš Zeman na snímku z loňského března Foto: Milan Malíček, Právo
Za výroky o Šarapatkovi se nemá omlouvat stát, ale sám Zeman, rozhodl soud

Prezident v listopadu 2017 v televizi Barrandov řekl, že Šarapatku vyhodil pro neschopnost. Šarapatka ale odešel z úřadu vlády v době, kdy byl Zeman premiérem, po dohodě. Za nepravdivá slova se omlouvalo ministerstvo financí, protože prezidenta podle dosavadní judikatury nelze přímo zažalovat za výrok, který souvisí s výkonem jeho funkce.

Podle verdiktu šlo o nesprávný úřední postup, za který nesl zodpovědnost stát zastupovaný ministerstvem financí. Ministerstvo se marně snažilo zvrátit omluvu u obecných soudů s tím, že Zeman své výroky pronesl jako soukromá osoba, nakonec podalo ústavní stížnost, a senát ÚS se soudcem zpravodajem Josefem Fialou jeho argumentům vyhověl.

Podle verdiktu ústava nebrání tomu, aby za svůj výrok nesl právní odpovědnost sám prezident jako soukromá osoba podle obecných soukromoprávních předpisů. „ÚS ve světle výše uvedených kritérií shledal, že výrok neměl potřebnou souvislost s výkonem funkce prezidenta republiky a pro tuto chybějící souvislost za něj nenesla odpovědnost stěžovatelka, nýbrž samotný prezident jako soukromá osoba,“ konstatovali soudci.

„Absenci obsahové souvislosti výroku s činností prezidenta ÚS považuje za natolik zřetelnou, že převážila nad tím, že výrok byl pronesen v televizním pořadu, kam byl Miloš Zeman pozván, aby jako prezident promluvil k veřejnosti,“ dodali.

Případ se nyní vrací k Obvodnímu soudu pro Prahu 1, který bude při svém dalším rozhodování vázán právním názorem ÚS.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků