Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Obezita zabíjí už i české děti

K pediatrovi přicházejí už i děti předškolního věku, které se kvůli obezitě ani nevyškrábou na vyšetřovací lůžko. Lékaři mluví o epidemii dětské obezity.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Obezita zabíjí už i české děti

Podle údajů Světové zdravotnické organizace (WHO) v současnosti každé čtvrté české dítě trpí nadváhou a každé desáté je obézní. V pražské Nemocnici na Bulovce ošetřovali adolescenta, který ani na naléhání lékařů nepodstoupil léčbu obezity a následně zemřel.

Příčinou úmrtí chlapce byly komplikace spojené s obezitou
Dagmar Slavíčková, pediatrička Nemocnice na Bulovce

„Bohužel jsme už museli řešit i případ, kdy nám přišel na pohotovost chlapec v adolescentním věku s rodiči, kvůli jinému zdravotnímu problému, než je obezita. Lékaři však rodiče žádali, aby podstoupil i léčbu obezity. Ti to odmítli a pak jsme se dozvěděli, že tento chlapec zemřel. Nemohu a nechci zveřejňovat přesnou příčinu smrti, abychom pozůstalé netraumatizovali znovu, ale mohu říct, že příčinou úmrtí byly komplikace s obezitou spojené,“ svěřila redakci nejsmutnější případ lékařka pediatrického oddělení Nemocnice na Bulovce Dagmar Slavíčková.

Statistiky jsou alarmující. Jen za posledních deset let se počet dětí bojujících s obezitou u nás ztrojnásobil.

V pěti letech 40 kilo

„Nyní musíme řešit stále častěji případy těžších obezit u dětí už v předškolním věku. Například přišel pětiletý chlapec průměrné výšky, řekněme 120 centimetrů, a vážil 40 kilogramů. Nedokázal ani vylézt na lůžko, když jsme ho požádali. A to není ojedinělé. Přicházejí stejně dívky i chlapci. V tomto případě byla jasná příčina hned. Chlapec měl obézní o dva roky starší sestru, matku i otce,“ popsala další případ lékařka s tím, že děti, zvláště takhle malé, za to samy nemohou.

„Děti se, zvláště v takto brzkém věku, nepřejídají schválně. Důvodem je obezitogenní prostředí. Přijímají mnoho levných energeticky bohatých potravin a zcela jim chybí pohyb. Dnes dokonce i obyčejná chůze do školy. Jezdí autobusem nebo je rodiče vozí až k budově,“ uvádí důvody nadváhy dětí Slavíčková.

A doplňuje běžnou praxí u starších: „U školáků pak strava prostě není pravidelná. Nesnídají, na dopolední svačinu nemají čas, oběd v jídelně často vrátí, že jim nechutná. Jakmile skončí škola, jdou do rychlého občerstvení, doma vyplení ledničku, pak snědí k večeři dospělou porci a ještě se u televize dojídají.“ Ve vyšším věku se tyto zvyky mohou proměňovat v opačný extrém a zhruba od třinácti let začínají takové děti nezdravě hubnout, což může vést k bulimii či anorexii.

Kupte obéznímu dítěti psa

„U dětí není vhodné aplikovat léčbu medikamenty nebo chirurgickými zákroky. V dětské obezitologii není doporučována ani výrazná redukční dieta, jelikož neprospívá organismu, který se vyvíjí. Úbytek hmotnosti by při léčbě nadváhy a obezity u dětí neměl přesáhnout jeden kilogram za měsíc,“ varuje pediatrička Slavíčková.

Možností léčby je mnoho, včetně lázeňských pobytů pro děti. „Tam zhubne opravdu každé dítě. Mluvíme-li o prosté elementární obezitě. Přijde-li dítě s nadváhou, je to v 98 procentech právě tato prostá obezita, bez jiných navazujících onemocnění,“ doplňuje lékařka.

Vhodný tip pro rodiče, již se snaží zvýšit pohybovou aktivitu dítěte, je podle ní například koupě psa, kterého bude muset dítě denně několikrát venčit.

Nepodniknou-li rodiče kroky k nápravě a uzdravení, budou jejich obézní děti vystaveny riziku vysokého tlaku, diabetu, kardiovaskulárních onemocnění, poškození pohybového aparátu, špatnému psychickému stavu, a v té nejhorší variantě i úmrtí, jak dokládá nedávný případ z Nemocnice na Bulovce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků