Hlavní obsah
Policisté hlídají přístupové cesty do rizikové oblasti u muničního skladu ve Vrběticích. Foto: Glück Dalibor, ČTK

Z muničního areálu ve Vrběticích znovu zněly exploze

Několik slabých výbuchů se v noci ozvalo z areálu muničních skladů ve Vrběticích na Zlínsku. Další středně silný se ozval ve středu po 10:00. Znamená to, že se posunuje bezpečnostní lhůta pro pyrotechniky, která dovoluje přípravu pro případný odvoz munice, uvedla zlínská policejní mluvčí Monika Kozumplíková.

Policisté hlídají přístupové cesty do rizikové oblasti u muničního skladu ve Vrběticích. Foto: Glück Dalibor, ČTK
Z muničního areálu ve Vrběticích znovu zněly exploze

Podle Kozumplíkové byly poslední náhodné detonace zaznamenány v úterý mezi 20.30 a 21.30 a ve středu dopoledne. Zatím není známo, odkud se ozvaly. Podle mluvčí je situace podobná té po říjnovém výbuchu, kdy se z muničního skladu číslo 16 také několik dnů po jeho explozi ozývaly slabé neřízené výbuchy.

Obě epicentra výbuchů dopoledne zkoumal ze vzduchu bezpilotní dron, jenž monitoroval i celé prostředí muničních skladů. "Během dne budou pyrotechnici vyhodnocovat snímky pořízené dronem a budou se snažit zjistit příčinu výbuchů," uvedla Kozumplíková.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Odvoz nejdříve koncem prosince 

Pyrotechnici si tentokrát stanovili bezpečnostní lhůtu devět dnů bez náhodné exploze nutnou k tomu, než začnou chystat areál k odvozu munice.

Plánovali, že v pondělí 15. prosince rozhodnou o dalším postupu. Podle policie by odvoz munice z areálu, kde je jí asi 7000 tun, mohl začít nejdříve koncem prosince.

Tyto termíny se po posledních náhodných výbuších posunou, lhůta začíná běžet nanovo. Až po jejím uplynutí by se pyrotechnici měli opět pustit do dekontaminace komunikací a okolí budov v areálu. Podobně tomu bylo po první explozi muničního skladu v polovině října, kdy se čekalo týden.

Sklad číslo 16, který s pěti desítkami tun munice vybuchl 16. října, i sklad číslo 12, jenž s téměř třinácti tunami výbušnin explodoval 3. prosince, si pronajímala ostravská společnost Imex Group. Při prvním výbuchu zahynuli dva její zaměstnanci.

Bezpečnostní okruh má 14 kilometrů

Policie obě události vyšetřuje jako úmyslné obecné ohrožení, pracuje na nich speciální tým policejního prezidia.

Kolem obou ohnisek výbuchů je stanoven bezpečnostní téměř 14 kilometrů dlouhý okruh, který střeží policisté i armáda. Vláda v pondělí schválila zvýšení počtu vojáků na 450, areál by měl být neprodyšně uzavřen.

Spolu s 50 členy obsluhy mobilního velitelství by armáda měla mít v lokalitě asi 500 mužů, nasadí i bezpilotní letoun. Vojáků mohlo být do pondělního rozhodnutí až 100, aktuálně jich je 66. První posily by měly dorazit ve čtvrtek.

Uzavřena do odvolání zůstává komunikace od Lipové směrem na Haluzice, která zasahuje do bezpečnostního okruhu 1200 metrů od epicentra druhého výbuchu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků