Hlavní obsah
Rubová strana nového průkazu bude barevná Foto: VZP, ČTK

VZP vymění průkazy téměř čtyřem miliónům lidí

V červnu dostane prvních 140 tisíc klientů Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) do poštovních schránek nové průkazy pojištěnce.

Rubová strana nového průkazu bude barevná Foto: VZP, ČTK
VZP vymění průkazy téměř čtyřem miliónům lidí

„Bude to začátek devítiměsíční akce, která skončí příští rok v únoru a celkem při ní dostane nový průkaz 3 985 000 lidí,“ sdělil Právu v pondělí Oldřich Tichý, mluvčí VZP.

Oproti současné kartě provázejí tu novou dvě změny – jednak už nebude celá modrá, ale její rubová strana se výrazně zabarví. A platit už nebude jen 5 let, ale dvojnásobnou dobu. Díky prodloužení platnosti ušetří VZP 60 miliónů korun.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Výměna průkazů se týká těch pojištěnců, u nichž v nejbližších měsících končí platnost stávajícího dokladu. Pojišťovna vyměňuje plastové průkazy podruhé, zatím to bylo vždy v pětiletém cyklu.

Příští hromadná výměna však bude tentokrát až za 10 let. Analýza ukázala, že rizika spojená s delší platností dokladů (například jejich možné zneužití) se vyplatí podstoupit s ohledem na náklady spojené s výměnou.

Průkaz poštou do schránky

Ty činí zhruba 60 miliónů korun, v čemž je zahrnuta jak samotná výroba karet, tak jejich distribuce a další nutné náklady. Prodloužením platnosti jedna výměna odpadne a ušetřené peníze bude možné využít na zdravotní péči.

Klienti dostanou nové průkazy poštou do schránek. Nemusí pro ně chodit ani na poštu, ani na pobočku. „V průvodním dopise najdou všechny potřebné informace vysvětlující, jak a kde průkaz používat. Samozřejmě je v nich uvedena i možnost vrátit starý průkaz na kterékoli naší pobočce. To však není povinné, znehodnotit jej mohou sami třeba přestřižením nůžkami,“ uvedl mluvčí.

Klienti, jimž platnost průkazu končí (datum je na kartičce vyznačeno) a nedostali nový, by se měli obrátit na svou pobočku VZP. Pracovníci pojišťovny zjistí, kde vznikl problém, a pomohou ho odstranit.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků