Hlavní obsah
Budova Všeobecné zdravotní pojištovny na pražských Vinohradech. Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo

VZP loni ušetřila na lécích 1,5 miliardy korun

Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP) loni ušetřila na lécích 1,5 miliardy korun a na zdravotnických prostředcích další miliardu. Novinářům to řekl ve středu náměstek ředitele VZP Petr Honěk.

Budova Všeobecné zdravotní pojištovny na pražských Vinohradech. Ilustrační foto Foto: Milan Malíček, Právo
VZP loni ušetřila na lécích 1,5 miliardy korun

„Jestliže náklady na léky na předpis byly v roce 2012 lehce přes 23 miliard korun, v důsledku zavedení takzvaných pozitivních listů se podařilo snížit náklady na loňských 20,9 miliardy,“ uvedl. VZP celkově vydá na péči ročně 140 miliard, z toho na všechny léky, tedy i nemocniční, 28 miliard, a na zdravotnické prostředky 12 miliard korun.

Lékové pozitivní listy jsou průběžně aktualizovaný seznam přípravků, u kterých se pojišťovna dohodla s dodavateli na slevách. Díky tomu ušetří a pro pacienty jsou tyto léky vždy bez doplatku.

KOMENTÁŘ DNE:

Lyžařské Nagano -  Nedá se nic dělat, dnešní komentář musí být sportovní, protože jedna mladá dáma přepsala lyžařské dějiny země. Čtěte zde >>

Nedůvěra ustupuje

Zpočátku k nim lékaři neměli velkou důvěru, ale nyní počet lékařů, kteří léky z pozitivních listů předepisují, je o deset procent vyšší.

Pro celý zdravotní systém přinášejí pozitivní listy úspory v řádech dalších miliard. Slevy, které VZP s dodavateli léků dohodne, totiž platí i pro ostatní zdravotní pojišťovny.

Honěk odmítl obavy, že by VZP lékaře k předepisování léků ze seznamu jakkoliv nutila a oni je pak museli psát třeba i pacientům, kterým nevyhovují. „Pozitivní listy mají výhradně doporučující charakter,“ vysvětlil.

Dnes už je na pozitivních listech 19 skupin léčiv, převážně masově užívaných, protože jde mj. o medikamenty na vysoký krevní tlak, snížení cholesterolu, diabetes a psychické nemoci.

Peníze ušetřené díky tomu, že pacienti dostávají stejně účinné, ale méně nákladné léky, umožňují pojišťovně více hradit nákladná inovativní léčiva, například biologickou léčbu, která je šitá pacientovi na míru, a další moderní postupy ve zdravotní péči.

Levnější stenty

Za uplynulé dva roky VZP snížila náklady na kardiologický materiál o miliardu. Úspora vznikla v důsledku snížení cen koronárních stentů (roztahují se jimi ucpané cévy) o půl miliardy a cen kardiostimulátorů také o půl miliardy.

„Přitom jen loni jsme kardiostimulátor zaplatili 5386 pacientům, což je o 335 více než v roce 2012. Úspor tedy bylo dosaženo bez omezení péče, naopak výkonů přibylo,“ uzavřel Honěk.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků