Hlavní obsah
Postřelené zvíře Foto: Michal Porteš, Česká ornitologická společnost

Vzácného orla na Litoměřicku kdosi postřelil, zvíře trpělo několik dní

Zatím neznámý pachatel v uplynulých dnech postřelil na Litoměřicku mladého orla mořského. Na letu neschopného dravce s otevřenou ranou, s níž se musel pohybovat několik dní, upozornili ornitology houbaři. Plánované operace se zvíře nedočkalo a uhynulo. Zraněný dravec byl jedním ze dvou mláďat, které letos ornitologové na Litoměřicku okroužkovali.

Postřelené zvíře Foto: Michal Porteš, Česká ornitologická společnost
Vzácného orla na Litoměřicku kdosi postřelil, zvíře trpělo několik dní

„O zraněném orlovi nás informovali dva houbaři. Již při prvním ohledání bylo jasné, že pták má střelné poranění pravého křídla s otevřenou zlomeninou a potrháním svaloviny od broků. Otevřená rána zapáchala a byla napadena velkým množstvím larev hmyzu v různých stadiích vývoje. Letu neschopný mladý orel se tak musel s bolestivým zraněním pohybovat místem několik dní,“ popsal Michal Porteš z Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

Zraněné zvíře bylo převezeno do záchranné stanice v Liberci a byla připravena operace u veterináře. Dravec však v noci uhynul. Ornitologové proto podají na policii trestní oznámení na neznámého pachatele.

Snímek z letošního května, kdy byl orel ještě mládětem v hnízdě

Foto: Michal Porteš, Česká ornitologická společnost

Ornitologové nechápou, komu vzácný dravec s rozpětím křídel až 2,4 metru vadí, neboť se živí především zbytky uhynulých zvířat a nepůsobí významnější hospodářské škody.

„Orly mořské ohrožují i otrávené návnady a letos už jsme se setkali i s případem, kdy někdo záměrně pokácel strom s hnízdem se dvěma mláďaty. Obě se pádem zabila,“ říká ředitel České společnosti ornitologické Zdeněk Vermouzek. Ornitologové za letošní rok evidují už 14 zabitých orlů mořských, přičemž většina z nich byla otrávena zakázaným karbofuranem.

V České republice žije v současnosti kolem 130 párů orlů mořských.

Orel mořský může mít rozpětí křídel až 2,4 metru

Foto: Michal Porteš, Česká ornitologická společnost

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků